Zasoby wody w Polsce

Zasoby wodne w Polsce

Woda to jeden z ważniejszych zasobów na świecie. Dostęp do niej, jak i również jej jakość, mają ogromny wpływ na życie ludzi, a także rozwój gospodarczy. Polska, jako kraj leżący w samym sercu Europy posiada wystarczające zasoby wody, które odgrywają kluczową rolę w życiu mieszkańców tego kraju. Jak obecnie wyglądają zasoby wodne w Polsce? Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi i dowiedzieć się więcej o wodach płynących w kraju.

Czy Polska jest bogata w zasoby wodne?

Pomimo, że Polska leży w centrum Europy, to nie może pochwalić się bardzo dużymi zasobami wody. Faktem jest, że kraj ten ma jedne z najniższych zasobów wodnych w Europie, ustępując tylko kilku innym państwom, takim jak Malta, Cypr czy Czechy. W porównaniu, do krajów o znacznie większych zasobach wodnych, Polska musi rozważnie gospodarować zasobami wodnymi, tak, aby zaspokoić potrzeby społeczeństwa. Dodatkowo muszą one wystarczyć również na przemysł, rolnictwo i utrzymanie środowiska naturalnego. W dzisiejszych czasach efektywne zarządzanie zasobami wodnymi staje się coraz bardziej kluczowym wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu następujących zmian klimatycznych oraz coraz częściej występujących w Europie i na świecie susz. Jakie zasoby wodne występują w Polsce?

Wody powierzchniowe w Polsce

Omówienie tematu warto zacząć od tego, jakie wody powierzchniowe występują w Polsce. Kraj ten obfituje przede wszystkim w różnorodne rzeki, jeziora, stawy oraz inne zbiorniki wodne. Jednym z najważniejszych i najdłuższych rzek jest Wisła, której długość wynosi około 1 047 kilometrów, co czyni ją najdłuższą rzeką w Polsce, jednocześnie przepływającą przez cały kraj. Inną znaczącą rzeką w Polsce jest Odra, która przepływa przez zachodnią część kraju. Jeziora te są nie tylko atrakcyjnymi miejscami rekreacji, ale również pełnią istotną rolę w ekosystemach wodnych i gospodarce kraju. To zasoby wód powierzchniowych, takie jak rzeki i jeziora, stanowią kluczowy element bioróżnorodności i infrastruktury wodnej Polski, odgrywając ważną rolę w jej życiu społecznym i gospodarczym.

Wody podziemne w Polsce

Wody podziemne to jeden z istotniejszych element zasobów wodnych, które mieszczą się pod powierzchnią ziemi. Zgromadzone są one w warstwach skalnych i piaskowych, a ich najważniejszą zaletą jest to, że wiele z nich może być wykorzystywanych jako źródło pitnej wody.

Wody podziemne można podzielić ze względu na sfery, a także ze względu na przestrzenie w skałach. Zgodnie z tym można wyróżnić następujące ich rodzaje:

Rodzaje wód podziemnych ze względu na strefy aeracji:

 • wody higroskopijne;
 • wody błonkowate;
 • wody kapilarne;
 • wody wolne;

Rodzaje wód podziemnych ze względu na strefy saturacji:

 • wody wgłębne;
 • wody gruntowne;
 • wody zaskórne.

Rodzaje wód podziemnych ze względu na przestrzenie w skałach:

 • wody szczelinowe;
 • wody krasowe;
 • wody porowe;
 • wody porowo-szczelinowe.

Jak widać, w Polsce można wyróżnić kilka rodzajów wód podziemnych. Do jednego z najczęściej występujących typów w kraju zalicza się jednak wody krasowe, które występują na takich terenach jak Tatry Zachodnie,  Nizina Nidziańska, Wyżyna Śląska, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, Roztocze, Wyżyna Lubelska oraz Polesie. A czym wyróżnia się ta woda? Woda krasowa to szczególna woda, która wydostaje się przez wapienne lub gipsowe skały, tworząc tym samym jaskinie, korytarze podziemne oraz systemy krasowe.

Kto zarządza zasobami wodnymi w Polsce?

Zarządzanie zasobami wodnymi w Polsce to stosunkowo skomplikowany proces, w którym bierze udział wiele różnych jednostek i instytucji. Głównym celem osób, które się tym zajmują, jest przede wszystkim: dbanie o ilość, a także jakość wód, dostosowana do potrzeb ludzi, a także ochrona ekosystemów wodnych. Gospodarowanie zasobami wodnymi nie jest proste, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że Polska nie należy do krajów bogatych w ten zasób.

Jak zostało wspomniane wyżej, nad procesem zarządzania zasobami wodnymi, czuwa wiele jednostek i instytucji. Należą do nich między innymi: Ministerstwo Środowiska,  prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, regionalne zarządy gospodarki wodnej, zarządy zlewni, a także nadzory wodne. Wszystkie te organy mają jeden cel — wspólnie dbać o zasoby wodne w kraju, i gospodarować nimi w taki sposób, aby ich nie zabrakło.

Czy w Polsce może zabraknąć wody?

W raporcie GUS udostępnionym w 2021 roku zaznaczono, że głównym źródłem pozyskiwania zasobów wodnych dla gospodarki są wody powierzchniowe. Pokrywają one 80% potrzeb produkcyjnych i przemysłowych. Z roku na rok widoczne są jednak skutki kryzysu klimatycznego, w związku z którym część zasobów wodnych paruje, natomiast inne z nich spływają do rzek, zamiast pozostawać w gruncie.

Z tego powodu coraz więcej województw odczuwa skutki niedoboru wody, co jest spowodowane niskim stanem wód podziemnych. Największe niedobry występują na terenie takich województw jak: Mazowsze, Podlasie, Wielkopolska oraz część Pojezierza Mazurskiego.

Przyczyny złego stanu wód w Polsce

Wiele razy zostało wspomniane, że Polska nie jest krajem bogatym w zasoby wodne, które nadają się do wykorzystania. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, a mianowicie wspomnianymi już zmianami klimatycznymi. Nie jest to jednak jedyny powód. Zły stan wody w Polsce powoduje także osuszanie torfowisk, urbanizacja, wzrost liczby ludności, a także naturalne kształtowanie terenu.

Zaopatrz się w wodę zdatną do picia!

Woda z kranu w Polsce jest zdatna do picia, a w wielu regionach jest ona wręcz krystalicznie czysta. Nie każdy jednak chce, a także lubi spożywać wodę prosto z kranu — jest to całkowicie zrozumiałe. Dla takich osób polecamy baterie filtrujące, które nie zajmują dużo miejsca, a posiadają wiele zalet i korzyści stosowania. Tego rodzaju system oferuje czystą, przefiltrowaną wodę pod dowolną postacią — ciepłą, a także schłodzoną, idealną podczas letnich upałów. Nie może umknąć uwadze, że są one wygodne w użyciu, a także posiadają nowoczesny design, który wpasuje się w wystrój każdej kuchni.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.