Jak pozbyć się twardej wody w domu? Skuteczne sposoby i rozwiązania

Twarda woda może stanowić nie lada problem w wielu gospodarstwach domowych. Przyczynia się do powstawania m.in. kamienia kotłowego, który obniża wydajność kotłów grzewczych. Do tego skraca żywotność urządzeń AGD i negatywnie wpływa na stan skóry oraz włosów – powoduje ich nadmierne przesuszenie. Jak skutecznie z nią walczyć? Sprawdź!

Twarda woda - co to jest i jak ją rozpoznać?

O twardej wodzie można mówić wówczas, gdy zawiera podwyższoną zawartość jonów wapnia i magnezu. To właśnie one odpowiadają za powstawanie charakterystycznego, białego osadu na wannach, kabinach prysznicowych czy wewnątrz czajnika. Wspomniane pierwiastki naturalnie wytrącają się z warstwy ziemi, jak również skał. Następnie trafiają do deszczówki i wód gruntowych. Warto jednak wiedzieć, że twarda woda często zawiera również inne związki, takie jak np. wodorowęglan wapnia, chlorki, sulfidy czy krzemianu.
Jak rozpoznać problem twardej wody? Istnieje kilka sygnałów, które mogą świadczyć o podwyższonym stężeniu jonów wapnia i magnezu. Jednym z najbardziej odczuwalnych jest silne uczucie ściągnięcia skóry twarzy i całego ciała. Twarda woda przyczynia się do jej przesuszenia.

Yazamco_25_dom_01219

Ponadto mycie włosów w twardej wodzie może prowadzić do pogorszenia ich kondycji. Stają się bardziej matowe, są trudniejsze do rozczesania i plączą się. Do tego dochodzi otwieranie się łusek włosów, a w konsekwencji – zwiększenia ich porowatości i wrażliwości.
Twarda woda ponadto stanowi nie lada zagrożenie dla urządzeń AGD, w tym zmywarek i pralek. Powoduje gromadzenie się w nich osadu, który utrudnia ich prawidłowe działanie i obniża wydajność. Ponadto skraca ich żywotność – częściej ulegają awariom,

Na bateriach, umywalkach, zlewach czy ściankach prysznicowych zauważysz charakterystyczny nalot. Usunięcie osadu wymaga nie tylko większego wysiłku, ale też zastosowania dedykowanych detergentów. Jeśli już przy nich jesteśmy, twarda woda obniża wydajność chemii gospodarczej, środków chemicznych, a nawet kosmetyków do mycia – proszków do prania, tabletek do zmywarek czy żeli pod prysznic.

Jak zmiękczyć twardą wodę w domu? Zmiękczacz wody

Jak poradzić sobie z problemem twardej wody? Niektórzy testują domowe sposoby na usuwanie kamienia, takie jak np. jej zagotowanie w czajniku czy korzystanie z dzbanków filtrujących. Są to jednak rozwiązania krótkoterminowe, które nie dają przy tym stuprocentowej gwarancji działania.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w zmiękczacze wody. To pojedyncze urządzenia, które podłączane są do sieci wodociągowej. Najczęściej montowane są w pobliżu głównego zaworu wody lub wodomierza. Dzięki temu można korzystać ze zmiękczonej wody nie tylko w kuchni, ale w całym domu.

Zmiękczacz wody jest bardzo wydajny, a jego skuteczność w redukcji nadmiaru pierwiastków jest zasługą procesu wymiany jonowej. Żywica wodowymienna wiąże osady wapnia i magnezu. Efekt? Skutecznie usuwa je z sieci wodociągowej. Warunek jest jednak jeden – należy dbać o regularne uzupełnianie soli, która uczestniczy w procesie regeneracji filtrów.

Zmiękczacz wody MINIMAX M3 od Yazamco

W ofercie Yazamco znajdziesz modele idealne do montażu w domach jednorodzinnych. Jednym z nich jest MINIMAX M3, który jest wysoce ekologiczny – nie wymaga zasilania elektrycznego. Ponadto wyróżnia się wysoką wydajnością pracy, a do regeneracji filtrów zużywa jedynie 17 litrów wody. 

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zgłoś zlecenie serwisowe

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Znajdź idealny produkt

First step
Second step
Third step
Fourth step
Fifth step

Wybierz sektor

Edit Template

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zapytaj o wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.