Mikroplastik w wodzie butelkowanej

Mikroplastik w plastikowych butelkach

W czasach, gdy wiele mówi się nie tylko o ekologii, ale i również zdrowym trybie życia, wiele osób codziennie sięga po wodę w plastikowej butelce. Jest ona powszechnie dostępna i można ją znaleźć na półkach w każdym sklepie. Nic dziwnego więc, że jest ona uważana za bezpieczne, a przede wszystkim zdrowe źródło nawodnienia. W ostatnich latach pojawiły się jednak informacje, że w tego rodzaju wodzie znajduje się mikroplastik. Co to jest mikroplastik i czy jest on niebezpieczny dla zdrowia? Jak usunąć go z ulubionego napoju? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z poniższego artykułu!

Co to jest mikroplastik?

Mikroplastik to nazwa na mikroskopijne cząsteczki tworzyw sztucznych, których rozmiar wynosi mniej niż 5 milimetrów. Stworzone są one zwykle z mieszaniny materiałów sztucznych, takich jak polipropylen, polietylen i polistyren. Wyróżnia się dwa główne rodzaje mikroplastiku:

  • pierwotny — produkowany w przemyśle celowo, do stworzenia konkretnych produktów, np. brokatu;
  • wtórny — powstaje w wyniku rozkładu większych obiektów z tworzyw sztucznych, np. reklamówek czy butelek.

Występowanie mikroplastiku

Mikroplastik jest obecny tak naprawdę wszędzie, co nie jest dobrą wiadomością, zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i również człowieka. Można go znaleźć zarówno w powietrzu, jak i glebie czy też morzach i oceanach. Opada on na ziemię wraz z deszczem czy śniegiem, a jego obecność potwierdzono zarówno na wyżynach, jak i nizinach. Mikroplastik, który jest stale produkowany lub powstaje jako skutek uboczny różnych wytworów, rozkłada się do nawet kilku tysięcy lat.

Co więcej, szacuje się, że tygodniowo do organizmu człowieka trafia około 5 gramów mikroplastiku. Choć nie wydaje się to dużo, to jednak ta ilość zaskakuje, jeżeli weźmie się pod uwagę, że nie jest on spożywany bezpośrednio.

Czy mikroplastik jest niebezpieczny dla zdrowia?

Choć nie ma jeszcze niepodważalnych dowodów na to, że mikroplastik jest bezpośrednio szkodliwy dla zdrowia człowieka, istnieją obawy i wstępne badania, które mogą wskazywać na potencjalne zagrożenia.

Naukowcy przypuszczają, że niektóre z mikroplastików mogą prowadzić do zaburzenia gospodarki hormonalnej, problemów z płodnością, a nawet prowadzić do rozwoju trudnych w leczeniu chorób, jak na przykład rak. Badania, które były prowadzone na owadach i roślinach, wskazały, że mikroplastik posiadał niekorzystny wpływ na ich rozwój. Warto więc zachować szczególną ostrożność i wziąć pod uwagę, że kobiety w ciąży oraz dzieci mogą być bardziej narażone na potencjalne zagrożenia, związane z obecnością mikroplastiku w środowisku.

Czy w wodzie butelkowanej jest mikroplastik?

Woda w butelce wydaje się mieć dobrą jakość, a wszystko za sprawą tego, że jest ona powszechnie dostępna w sklepach. Okazuje się jednak, że mnóstwo mikroplastiku znajduje się właśnie w tego rodzaju wodzie — szacuje się, że w około 90% wód butelkowanych występują cząsteczki mikroplastiku! Wynika to z faktu, że do produkcji  plastikowych butelek najczęściej używa się polipropylenu (PP) oraz politereftalanu etylenu (PET), które są jednymi z najczęstszych źródeł tego rodzaju zanieczyszczeń.  Co więcej, mikroplastik występuje nie tylko w wodzie butelkowanej, ale i również w wodzie z kranu. Czy to więc oznacza, że woda butelkowana jest niezdrowa?

Czy woda butelkowana jest niezdrowa?

Mikroplastik w wodzie butelkowanej może budzić sporo obaw i to nie bez powodu. Przenika on do organizmu nie tylko wraz z codziennie spożywanymi napojami, ale i również jest wdychany wraz z kurzem. Mikroplastik i inne składniki chemiczne znajdujące się w butelkach wykonanych z plastiku mogą przenikać do wody, szczególnie jeśli były narażone na wysoką temperaturę. W rezultacie tego zwiększa się ryzyko bezpłodności, występowania chorób serca, a także problemów z układem krążeniowym.

Woda w plastikowych butelkach niesie negatywne korzyści nie tylko dla zdrowia, ale i również środowiska. Plastik może rozkładać się do kilkunastu lat, w rezultacie czego znacznie przyczynia się do zaśmiecania planety. Czy lepszym wyborem jest więc woda z kranu?

Czy woda z kranu jest lepsza od butelkowanej?

Czy w takim razie woda z kranu jest bezpieczniejszym wyborem, niż woda w plastikowej butelce? Woda, która znajduje się w kranie, jest stale monitorowana i jak tylko pojawiają się w niej zanieczyszczenia, podejmowane są natychmiastowe kroki w celu poprawy jej jakości. Co więcej, konsumenci na bieżąco informowani są o jej stanie. Jak zostało wspomniane wcześniej, zarówno jedna, jak i druga woda zawiera cząsteczki mikroplastiku, dlatego przed ich spożyciem, warto zadbać o pozbycie się go z napoju.

Jak usunąć mikroplastik z wody?

Istnieje kilka metod, które pozwalają na poprawienie stanu wody i usunięcie z nich mikroplastiku, a także innych szkodliwych składników.  Jednym z rozwiązań są filtry do wody, które są powszechnie dostępne na rynku. Działają one poprzez zatrzymywanie mikroskopijnych cząstek, w tym również mikroplastiku.

Innym rozwiązaniem są baterie filtrujące wodę, które również stanowią skuteczną metodę eliminacji mikroplastiku. Przyczyniają się do skutecznego oczyszczenia wody przed jej wykorzystaniem, a dodatkowo zapewniają płyn w dowolnej formie — ciepłej, a także schłodzonej. Ich dużą zaletą jest także nowoczesny design, który wpasuje się do wystroju każdego pomieszczenia. A co wybrać zamiast wody w plastikowej butelce? Oczywiście szklaną butelkę! Nie jest to jednak jedyne skuteczne rozwiązanie. Warto sprawdzić inne poniżej.

Co zamiast wody w plastikowych butelkach?

W poszukiwaniu bardziej ekologicznych, a przede wszystkim zdrowszych alternatyw dla wody w plastikowych butelkach wiele osób zwraca się ku innym rozwiązaniom. Jedną z opcji są dystrybutory wody nablatowe i wolnostojące, które umożliwiają dostęp do świeżej wody w miejscu pracy, w domu lub w placówkach publicznych. Dystrybutory te pozwalają na uzupełnienie szklanki lub szklanej butelki z wodą wielokrotnie, co eliminuje potrzebę ciągłego kupowania i wyrzucania plastikowych butelek. Dodatkowo dystrybutory wody oferują filtrowany płyn, który nie zawierają mikroplastiku oraz innych, szkodliwych cząsteczek. To jedno z lepszych rozwiązań, jeżeli weźmie się pod uwagę kwestie środowiskowe, a także zdrowotne.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.