Woda, która dostarczana jest do domu, pochodzi z różnych źródeł, dlatego też stopień jej twardości może się różnić w zależności od rejonu czy dzielnicy, w której się mieszka. W Polsce, w wielu miejscach występuje woda twarda, a także średnio twarda. Jaka powinna być twardość wody w domu? Jak sprawdzić jej stopień? I wreszcie w jaki sposób zmiękczyć wodę? Odpowiedź na te, a także inne pytania, znajdziesz w poniższym wpisie. Serdecznie zapraszamy do lektury!
Co wpływa na twardość wody?
Twardość wody określana jest na podstawie zawartych w niej związków wapnia, magnezu, a także wielu innych substancji – to właśnie one mają wpływ na to, jaki stopień twardości posiada woda. W zależności od tego, jak bardzo jest ona nasycona tymi składnikami, posiada inny stopień twardości. Z tego też powodu można wyróżnić kilka podziałów twardości wody w Polsce.
Rodzaje twardości wody
Rodzaje twardości wody można podzielić w następujący sposób:
- Twardość węglanowa – zawiera węglany i wodorowęglany wapnia oraz magnezu, które wytrącają się podczas gotowania w postaci białego osadu. Są one nietrwałe, dlatego też twardość węglanowa nazywana określana jest często jako twardość przemijająca;
- Twardość niewęglanowa – nazywana jest inaczej twardością nieprzemijającą. Znajdujące się w niej siarczany, chlorki, azotany i inne sole pozostają w wodzie nawet po obróbce termicznej. Do usunięcia tych składników z wody konieczne jest zastosowanie chemicznych zmiękczaczy.;
- Twardość ogólna – określa sumę twardości węglanowej i niewęglanowej, dlatego też nazywa jest również twardością całkowitą.
Kolejnym sposobem, na podzielenie twardości wody, jest sklasyfikowanie jej na podstawie konkretnych rodzajów soli. W takim wypadku można wyróżnić:
- Twardość magnezowa – wywołana przez sole magnezu;
- Twardość wapniowa – wywołana przez jony wapnia.
Jakie skutki może nieść za sobą za wysoki stopień twardości wody?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jaka twardość wody najlepsza w domu, warto wyjaśnić, jakie skutki posiada stosowanie za twardej wody w domu. Jakie są więc konsekwencje wysokiego stopnia twardości wody?
Zarówno ze strony technicznej, jak i również użytkownika, za wysoki stopień twardości wody może przynieść negatywne skutki, a wszystko z uwagi na przesycenie solami wapnia, magnezu oraz innymi substancjami.
Stosowanie wody o wysokim stopniu twardości może zostać zauważone nawet podczas podstawowych, codziennych czynności, w tym: prania (ubrania są sztywne), sprzątania (zużywa się więcej detergentów) czy nawet gotowania (powstaje biały osad, a potrawy posiadają obniżone wartości odżywcze). Twarda woda jest również niekorzystna dla skóry – podrażnia ją, a także wysusza.
Jak sprawdzić twardość wody w domu?
Aby osiągnąć zalecaną twardość wody w domu, na samym początku konieczne jest dowiedzenie się, jaka woda znajduje się w kranie w gospodarstwie domowym. W jaki sposób można to sprawdzić?
Możliwości sprawdzenia stopnia twardości wody są dwie – profesjonalna analiza wody, a także sprawdzenie tego we własnym zaciszu domowym za pomocą testerów. Profesjonalne badanie może zostać zlecone w sanepidzie lub w firmie, która się tym zajmuje. Do przetestowania w domu można użyć kropelkowego lub paskowego testera. W każdym z tych przypadków wyniki powinny być rzetelne.
Optymalna twardość wody w domu – jaka powinna być?
Zastanawiasz się, jaka powinna być twardość wody w domu? Wszystko zależy od tego, do czego ma być ona stosowana. Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, idealna twardość wody do spożywania powinna mieścić się w zakresie od 50 do 60 mg CaCO3. Taka optymalna twardość wody w domu jest w pełni bezpieczna dla zdrowia i w żaden sposób nie zaszkodzi osobom, które ją na co dzień piją.
Jak zmiękczyć wodę?
Twarda woda może przynieść wiele negatywnych skutków, dlatego w momencie, gdy sprawdzisz jej stopień i okaże się, że jest on za wysoki, warto zdecydować się na zmiękczenie wody. W jaki sposób zmiękczyć wodę i osiągnąć zalecaną twardość wody w domu? W celu obniżenia soli zawartych w wodzie, a co za tym idzie – zmiękczenia jej – warto zdecydować się na filtry do wody. Zmiękczacze wody czy nawet baterie filtrujące wodę, które zamontowane są w domu sprawią, że woda będzie oczyszczona z jonów wapnia i magnezu i stanie się zdatna do picia. Zauważalna będzie również zmiana w jej smaku. Stosując tego rodzaju dystrybutory wody, możesz otrzymać wodę w dowolnej postaci – ciepłej, zimnej, a nawet gazowanej.