Odwodnienie organizmu – objawy i leczenie. Jak się nawodnić?

Woda to cenny składnik, który jest ludziom niezbędny do życia. Prawidłowe nawodnienie organizmu niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, natomiast jego odwodnienie prowadzi do bardzo negatywnych skutków. Konieczne jest więc prawidłowe, a przede wszystkim regularne dostarczanie mu płynów w postaci wody. Po czym poznać, że organizm jest odwodniony i potrzebuje dostarczenia płynów? Jak szybko nawodnić organizm i co w tym celu sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi na te oraz szereg innych pytań, znajdziesz w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Kiedy dochodzi do odwodnienia?

Organizm człowieka potrzebuje stałego, regularnego nawadniania. Z uwagi na ten fakt, do odwodnienia może dojść w naprawdę bardzo szybkim tempie. Do odwodnienia najczęściej dochodzi w lecie, kiedy termometry wskazują wysoką temperaturę. W trakcie jego trwania, organizm traci wodę, która wydostaje się z niego w wyniku pocenia.

Do odwodnienia może dojść także u osób ze wzmożoną aktywności fizyczną — osoby, które ciężko trenują i nie uzupełniają płynów w trakcie, przed i po treningu, mogą również się odwodnić.

Należy jednak zaznaczyć, że do odwodnienia organizmu może dojść niezależnie od panujących na zewnątrz temperatur, pory roku, czy też intensywności treningów. Osoby, które po prostu nie spożywają wody regularnie i w odpowiednich porcjach, również mogą odczuć skutki jej niedoboru, a tym samym odwodnienia. Ile więc trzeba pić, aby się nie odwodnić?

Ile wody dziennie powinien pić dorosły człowiek, aby nie doszło do odwodnienia?

Dorosły człowiek powinien spożywać dość duże ilości wody. Średnio, każda kobieta powinna wypić od 2 do 2,5 l wody, natomiast dorosły mężczyzna znacznie więcej, ponieważ do nawet 3 litrów. Można również przyjąć, że dostarcza się organizmowi 30 ml na każdy kilogram masy ciała. Jak to wygląda w przypadku dzieci?

Ile dziecko musi wypić, żeby się nie odwodnić?

Odwodnienie u dzieci może pojawić się naprawdę bardzo szybko i może do niego dojść już nawet kilka godzin po tym, jak nie dostarczono jego organizmowi odpowiedniej ilości płynów. W zależności od wagi dzieci powinny spożywać:

  • 100 ml wody na każdy z pierwszych 10 kg masy ciała;
  • 50 ml wody na każdy z kolejnych 10 kg masy ciała;
  • 20 ml wody na każdy kilogram powyżej 20 kg masy ciała.

Dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, że potrzebują nawodnienia, dlatego bardzo trzeba tego pilnować. Jak rozpoznać odwodnienie?

 

Po czym poznać, że organizm jest odwodniony?

Organizm sam daje znać, że potrzebuje wody, jednak nie zawsze odbiera się te sygnały i stara się zapobiec problemom. Jako pierwszy objaw odwodnienia można wskazać uczucie pragnienia, suchość w ustach, a także ból głowy. W takim przypadku koniecznie trzeba sięgnąć po wodę, aby nie dopuścić do jeszcze większych negatywnych skutków. Należą do nich: zmiana koloru moczu na ciemnobrązowy i jego rzadsze oddawanie, pocenie, gorączka, drgawki, a końcowo i nawet modlenia. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla organizmu, dlatego nie wolno do niego dopuszczać. Jest ono szkodliwe nie tylko dla osób starszych i dzieci, ale również dorosłych.

Jaki jest język przy odwodnieniu?

Odwodnienie można rozpoznać również dzięki swojemu językowi. Gdy organizm potrzebuje większej ilości płynów, na języku zaczyna pojawiać się biały nalot. W takim przypadku także należy sięgnąć po szklankę wody, a także pamiętać o nawodnieniu.

Jak zrobić test na odwodnienie?

Nie jesteś pewny, czy organizm jest odwodniony? Istnieje sposób, aby to sprawdzić! Podczas odwodnienia skóra zaczyna tracić swoją elastyczność. Wystarczy złapać dowolny fragment skóry, na przykład na ręce i go uszczypnąć. Jeżeli skóra nie wróci do swojego pierwotnego stanu, tylko pozostanie w miejscu, oznacza to, że organizm potrzebuje nawodnienia.

Jak szybko nawodnić organizm?

W celu nawodnienia organizmu konieczne jest regularne spożywanie wody. Aby o tym pamiętać, warto mieć pod ręką butelkę lub szklankę z wodą. Bardzo dobre rozwiązanie stanowią dystrybutory wody, dzięki którym ma się stale pod ręką czystą wodę w dowolnej postaci. Ta forma bardzo zachęca do picia, dlatego warto ją przetestować samemu.

W nawodnieniu może pomóc nie tylko woda, ale i również napoje izotoniczne, elektrolity, a także spożywanie owoców i warzyw. To wszystko jednak nie zastąpi czystej i zdrowej wody.

Jak długo trwa nawadnianie organizmu?

Wiadomo już, jak szybko nawodnić organizm, a także co nadaje się do tego najlepiej, ale jak długo trwa nawadnianie? Wszystko zależy tak naprawdę od stopnia odwodnienia. Szacuje się jednak, że może to trwać od czterech do nawet siedmiu dni.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.