Jak prawidłowo przechowywać wodę pitną?

Każda osoba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że woda stanowi fundament życia i jest kluczowym składnikiem naszego organizmu. Dlatego właśnie należy dbać o to, aby była odpowiednio przechowywana, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się jej korzyściami znacznie dłużej. Co więcej, prawidłowe przechowywanie wody pitnej jest niezwykle ważne dla zachowania jej wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak odpowiednio to robić, to trafiłeś w dobre miejsce. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkich istotnych informacji, które pomogą Ci przechowywać wodę pitną.

W czym należy przechowywać wodę pitną?

Aby woda w pełni nadawała się do picia, należy zwrócić uwagę na zbiornik, w którym będzie przechowywana. Wydawać by się mogło, że nie ma on większego znaczenia, jednakże w rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. Wybór właściwego pojemnika do przechowywania wody ma istotny wpływ na utrzymanie jej świeżości oraz zapobieganie zanieczyszczeniom.

  • Szkło – pojemniki szklane są jednym z najlepszych wyborów do przechowywania wody pitnej. Szkło jest nieprzepuszczalne dla substancji chemicznych, nie wpływa na smak wody ani nie oddziałuje z nią w sposób niepożądany. Ponadto jest łatwe do utrzymania w czystości, co jest kluczowe dla zachowania odpowiedniej jakości wody.
  • Stal nierdzewna – zbiorniki wykonane ze stali nierdzewnej są trwałe, odporne na korozję i nie oddziałują chemicznie z wodą. Dobra jakość stali nierdzewnej sprawia, że woda nie nabiera metalicznego smaku ani zapachu. Ważne jest jednak, aby wybierać pojemniki o odpowiednich certyfikatach potwierdzających zgodność ze standardami żywnościowymi.
  • Tworzywa sztuczne bezpieczne dla żywności – jeśli wybierasz plastikowy pojemnik, upewnij się, że jest on wykonany z tworzyw bezpiecznych dla żywności, oznaczonych odpowiednimi symbolami (na przykład symbol „PCF”). Unikaj plastików zawierających substancje BPA, które mogą przedostawać się do wody i wpływać na zdrowie.

Magazynowanie wody pitnej

Dla jednych może być to zaskoczenie, dla innych powszechnie znany fakt. Woda, jak każdy inny produkt spożywczy, posiada swoją datę przydatności. Dlatego tak ważne jest jej odpowiednie przechowywanie. Zbyt długie magazynowanie wody pitnej może doprowadzić do jej niezdatności do spożycia. Dlatego tak wiele osób w ostatnim czasie korzysta z dystrybutorów wody, dzięki którym zapewniają sobie łatwy i szybki dostęp do świeżej i czystej wody pitnej. My jednak skupimy się na aspektach dotyczących tego, jak prawidłowo ją przechowywać, aby była jak najdłużej zdatna do picia.

Lokalizacja

Przede wszystkim woda pitna powinna być przechowywana z dala od bezpośredniego światła słonecznego oraz źródeł ciepła. Promieniowanie UV i ciepło mogą sprzyjać wzrostowi bakterii oraz przyspieszać procesy degradacji wody. Wybierając więc miejsce do przechowywania, postaw na chłodne i ciemne pomieszczenie. Jednakże pamiętaj, że w miejscu tym nie może być za zimno, tak, aby nie doprowadzić do zamarznięcia wody.

Czas przechowywania

Nie istnieją jednoznaczne wytyczne dotyczące bezpiecznego okresu przechowywania wody. Jednak uważa się, że woda może być przechowywana przez okres od pół roku do roku. Ostateczny czas przechowywania zależy od warunków, w jakich woda jest gromadzona. Jeśli korzystasz z profesjonalnych zbiorników do magazynowania wody, zapewniasz maksymalne bezpieczeństwo wody. Mimo to zaleca się ciągłe monitorowanie stanu przechowywanej wody.

Alternatywne zastosowanie – nie marnuj!

Jeśli okaże się, że za długo przetrzymałeś wodę w zbiorniku i nie nadaje się ona do wypicia, możesz ją jeszcze wykorzystać! Śmiało użyj jej wtedy do podlania ogródka, umyj nią samochód bądź nawet podłogi w domu, wykąp się w niej czy zrób pranie.  Tak naprawdę możesz ją wykorzystać, do wszystkich innych czynności, które wymagają użycia wody.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.