Jak działa system chłodzenia wody w dystrybutorach z funkcją chłodzenia?

Dystrybutory wody stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że zapewniają nam one świeżą, czystą wodę. Wiele z tych urządzeń umożliwia wybranie dwóch rodzajów wody – ciepłej lub zimnej – a bardziej zaawansowane dystrybutory pozwalają nawet na ustalenie dokładnej temperatury. Czy zastanawiało cię kiedyś, w jaki sposób urządzenia te schładzają wodę? Jeżeli tak, to przeczytaj ten artykuł – wytłumaczymy tu cały ten proces. Zapraszamy do lektury!

W jaki sposób przebiega chłodzeni wody w dystrybutorach butlowych?

Przebieg procesu chłodzenia wody zależy od rodzaju dystrybutora. W dyspozytorach butlowych jest on nieco prostszy. Pojemnik z wodą zostaje nakłuty w trakcie montażu, a specjalny zawór powstrzymuje wodę przed samoistnym napływaniem do dystrybutora. Część wody napływa do specjalnego zbiornika, w którym zostaje schłodzona.

Zmniejszanie temperatury wody w dystrybutorach butlowych przebiega dzięki specjalnemu chłodziwu. Jest to substancja płynna, która krąży po urządzeniu w obiegu zamkniętym. W trakcie przepływania wokół zbiornika z wodą chłodziwo przybiera stan gazowy. W trakcie tej zmiany absorbuje ono ciepło. Gdy już to zrobi, rozgrzane chłodziwo oddala się od zbiornika. Dopiero po ostudzeniu chłodziwo z powrotem się skrapla i znów zaczyna krążyć przy zbiorniku.

Taki system chłodzenia powoduje jeden problem – by woda była zimna, musi odpowiednio długo znajdować się w zbiorniku. Dlatego, w trakcie nalewania większej ilości wody możliwym jest opróżnienie zbiornika, a tym samym zablokowanie dystrybutora na krótką chwilę lub nalewanie nieschłodzonej wody – zależy to od modelu. Tym samym taki system chłodzenia posiada swoje ograniczenia.

W jaki sposób przebiega chłodzenie wody w dystrybutorach podłączonych do sieci?

W tym wypadku cały proces nalania zimnej wody jest nieco inny. Dystrybutory podłączone do sieci pobierają dokładnie taką samą wodę jak woda z kranu. Mimo że w Polsce jej jakość jest bardzo dobra, należy ją profilaktycznie oczyścić. W przypadku wody ciepłej jest to dosyć proste – woda zostaje podgrzana na podobnej zasadzie co woda w czajniku, tudzież bakterie i drobnoustroje zostają wyeliminowane w wyniku wysokich temperatur. Woda przed podgrzaniem może zostać dodatkowo przefiltrowana, jednakże zachodzenie takiego procesu zależy od modelu dystrybutora.

Dystrybutory wody z funkcją chłodzenia oczyszczają wodę w inny sposób – podgrzewanie jej, a następnie schładzanie zużywałoby więcej energii oraz zajmowałoby zbyt dużo czasu. W tym wypadku woda zostaje przepuszczona przez specjalne filtry węglowe – takich samych jak te montowane w niektórych dystrybutorach ciepłej wody. Po przefiltrowaniu woda może opcjonalnie zostać prześwietlona światłem UV. Taki zabieg pozwala na wyeliminowanie do 99,99% zarazków i drobnoustrojów.

Po przefiltrowaniu woda trafia do specjalnego zbiornika, wokół którego w obiegu zamkniętym krąży chłodziwo – podobnie jak w przypadku dystrybutorów butlowych. Chłodziwo zmniejsza temperaturą wody, a następnie ulatnia się z dala od zbiornika, i wraca do obiegu po ochłodzeniu.

System chłodzenia w dystrybutorach wody z funkcją chłodzenia – co jeszcze warto wiedzieć?

System schładzania wody w obu rodzajach dystrybutorów wody jest o tyle ciekawy, że taka sama metoda chłodzenia stosowana jest na większą skalę w lodówkach. Pozwala to na uzyskanie w szybki sposób odpowiednio niskiej temperatury i delektowanie się zimną wodą nawet w lecie. Dodatkowo, dzięki krążącemu, samo schładzającemu się chłodziwie urządzenia te mogą służyć latami – użytkownicy nie muszą martwić się wymianą elementów chłodzących oraz ich nadmierną eksploatacją.

Czy warto zdecydować się na dystrybutor wody z funkcją chłodzenia?

System chłodzenia wody w dystrybutorach zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim, nie zmuszają one użytkownika do przechowywania wody latem w lodówce. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na ważniejsze produkty i równocześnie oszczędzić czas na uzupełnianie zapasów.

Ponadto, dystrybutory wody z funkcją chłodzenia umożliwiają błyskawiczne nalanie większych ilości zimnej wody. W przypadku własnoręcznego chłodzenia wody, jej ilość będzie ograniczona przez dostępność miejsca w lodówce i dłuższy czas schładzania.

Co więcej, stosowanie dystrybutorów wody z funkcją chłodzenia pomaga środowisku – korzystając z tych urządzeń, zużywasz mniej butelek PET, zmniejszając tym samym zanieczyszczenie środowiska plastikiem.

Podsumowanie działania systemu chłodzenia wody w dystrybutorach wody z funkcją chłodzenia

Przed schłodzeniem woda jest filtrowana (w przypadku urządzeń podłączonych do sieci) i następnie wpada do specjalnego zbiornika. Tam zostaje schłodzona poprzez krążące w obiegu zamkniętym chłodziwo. Substancja ta pobiera ciepło z wody i przechodzi w stan gazowy, w którym ulatuje z dala od zbiornika z wodą. Następnie samoistnie się schładza, skrapla się i powtarza cały proces. Jest to ten sam system, który stosowany jest w lodówkach. W efekcie funkcja chłodzenia wody w dystrybutorach jest niezwykle efektywna i nie wymaga nadmiernej konserwacji.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.