Dlaczego zimą powinniśmy pić więcej wody?

Co dowiesz się z artykułu:

Wiele osób uważa, że w przeciwieństwie do lata, w zimie nie trzeba spożywać aż tak dużych ilości płynów. Jest to jednak błędne myślenie, które może wynikać z przekonania, że jedynie upały generują uczucie pragnienia. Dodatkowo w zimie rzadziej odczuwa się pragnienie, ale czy to oznacza, że organizm człowieka nie potrzebuje w tym czasie wody? Oczywiście, że nie! Płyny są ludziom potrzebne do życia niezależnie od pory roku, płci, wieku, czy poziomu aktywności fizycznej. Dlaczego zimą należy pić więcej wody? Jak zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu w tym okresie? Zachęcamy do poznania odpowiedzi na te oraz inne pytania!

Dlaczego zimą trzeba pić więcej wody?

Istnieje kilka głównych powodów, dla których zimą należy regularnie spożywać odpowiednie ilości płynów. Co więc sprawia, że należy dbać o nawodnienie organizmu zimą

Brak poczucia pragnienia prowadzi do odwodnienia organizmu

Zimą często pijemy mniej wody, ponieważ w mroźne dni nie mamy takiego pragnienia jak latem. W związku z tym nasz organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, a jest to bardzo szybka droga do odwodnienia. Pomimo tego, że organizm nie domaga się wody, nie oznacza, że jej nie potrzebuje. Należy zadbać więc o regularność i systematyczność w jej spożywaniu, aby zapobiec odwodnieniu, które to z kolei niesie za sobą wiele negatywnych skutków dla organizmu.

Woda potrzebna jest do ogrzania ciała zimą

Zimą nasze ciało wymaga więcej wody, ponieważ jest ona potrzebna do ogrzania organizmu. W mroźne dni nasze ciało musi pracować ciężej, aby utrzymać optymalną temperaturę, dlatego potrzebuje więcej wody do produkcji ciepła.

Zwiększone spożycie soli

Zimą często sięgamy po produkty o wysokiej zawartości soli, takie jak przyprawione potrawy i słone przekąski, co powoduje, że nasze ciało traci więcej wody. Jest to kolejny powód, dla którego powinno się spożywać więcej wody w tym okresie. Co jeszcze powoduje, że zimą należy dbać o systematyczne nawodnienie organizmu zimą?

Sucha i popękana skóra

Zimą nasza skóra jest bardziej sucha i podatna na pękanie, dlatego potrzebuje więcej wody. Woda pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry, co zapobiega powstawaniu zaczerwienień i podrażnień. Ponadto zimą spędzamy więcej czasu w ogrzewanych pomieszczeniach, co również sprzyja utracie wody przez nasze ciało.

Nawodnienie organizmu zimą — ile powinno się pić wody w zimę?

Wiadomo już, dlaczego zimą należy pić więcej wody, ale ile tak naprawdę powinno się jej wypijać? Zostało to określone przez Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żywności. Wskazali oni, że zarówno podczas upałów, jak i również mrozów, należy spożywać od 2 do nawet 2,5 litra wody

Jak pić więcej wody w zimę?

Co zrobić, aby dostarczyć swojemu organizmowi więcej wody podczas okresu zimowego? Rozwiązań jest kilka.

Przede wszystkim warto zawsze mieć przy sobie szklankę lub butelkę z wodą. W momencie, gdy będzie ona na widoku, częściej będzie się po nią sięgać. Jest to naprawdę dobry sposób na to, aby dostarczać swojemu organizmowi więcej płynów. Równie skuteczne są dystrybutory wody i inne systemy kranowe, dzięki którym można otrzymać ulubioną wodę w dowolnej formie.

Kolejnym bardzo dobrym sposobem na byciu systematycznym w piciu wody jest instalacja aplikacji na telefon. Aplikacje przypominające o piciu wody, co określony czas wydają dźwięk i wyświetlają powiadomienie, dzięki czemu nie trzeba samemu przypominać sobie o tej czynności. Po zastosowaniu tej metody przez pewien okres, organizm sam przyzwyczai się do regularnego spożywania wody i częściej będzie się odczuwać pragnienie, nawet w okresie zimowym. 

Co pić zamiast wody zimą?

Najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu jest przede wszystkim woda, dlatego to właśnie ona powinna być głównym płynem, spożywanym przez człowieka. Jednakże oprócz wody, można sięgnąć również po:

  • herbaty (np. ziołowe, owocowe, czerwona, czarna), które nie tylko nawadniają organizm, ale również dostarczają dodatkowych składników odżywczych i witamin;
  • kakao lub gorące mleko z dodatkiem kakao, które dostarczają ciału ciepła i dodatkowych składników odżywczych, takich jak witaminy z grupy B, magnez i wapń;
  • zupy i buliony, które nie tylko nawadniają organizm, ale również dostarczają ciału ciepła i dodatkowych składników odżywczych;
  • kompoty i soki owocowe, które dostarczają ciału dodatkowych składników odżywczych i witamin;
  • napoje izotoniczne, które pomagają uzupełnić utracone elektrolity i są szczególnie polecane po wysiłku fizycznym.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te napoje powinny być spożywane w umiarkowanych ilościach, ponieważ niektóre z nich (np. słodzone napoje gazowane, kakao) mogą zawierać duże ilości cukru i kalorii. Dlatego zimą warto pić przede wszystkim wodę, a pozostałe napoje traktować jako urozmaicenie diety i dodatkowe źródło składników odżywczych.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.