Butelki PET. Plastikowe butelki i ich wpływ na środowisko

Plastik otacza ludzi ze wszystkich stron – znajduje się on w domach, w sklepach i niestety również na ulicach. Trudno jest wskazać gospodarstwo domowe, w którym nie ma ani jednego opakowania z plastiku – jest to praktycznie niemożliwe. Na szczęście coraz więcej ludzi odchodzi od plastiku w różnych formach – zarówno jednorazowych siatek, plastikowych pojemników, czy nawet butelek PET. Mają oni ku temu swoje powody, które przede wszystkim związane są z chęcią zadbania o środowisko. Czy samo stosowanie butelek PET jest szkodliwe? Jaki jest wpływ plastiku na środowisko? Dowiesz się z poniższego wpisu!

Czym są butelki PET?

Butelki na wodę najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego o nazwie politereftalan etylenu, w skrócie PET. Z tego samego tworzywa wykonuje się również plastikowe naczynia, a także włókna i konstrukcje budowlane. Koszt produkcji butelek plastikowych jest dużo niższy, niż tych wykonanych ze szkła, dlatego ich widok w sklepach jest bardzo powszechny, a producenci niechętnie rezygnują z tego rozwiązania. Również ludziom trudno jest z niego zrezygnować z uwagi na to, że jest to bardzo lekki i wygodny w użyciu materiał. Produkty stworzone z tego tworzywa są jednorazowe, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wpływ na środowisko posiadają butelki pet?

Butelki PET i ich wpływ na środowisko

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że butelki PET nie mają negatywnego wpływu na środowisko, w dużej mierze dlatego, że można poddać je recyklingowi lub ponownie wykorzystać. Jak to naprawdę wygląda?

Niestety nie jest to takie proste, jakie się wydaje. Plastikowe butelki oraz inne opakowania bardzo często nie są powtórnie wykorzystywane w produkcji, a z uwagi na nieprawidłową utylizację, potrafią rozkładać się nawet do kilkuset lat.  Warto zaznaczyć, że do powtórnego wykorzystania nie nadają się wszystkie butelki PET – ważny jest fakt, co było w nich uprzednio przechowywane. Znaczenie ma również sam kolor plastiku – to zwykle ten o przezroczystej barwie jest powtórnie wykorzystywany w produkcji.

Kolejną kwestię stanowi sama szkodliwość butelek PET. Tworzywa sztuczne, z jakich je zrobiono, po poddaniu promieniom słonecznym wydzielają substancje, które, posiadają negatywny wpływ na organizm, a w trakcie rozkładu zanieczyszczają glebę, czy wodę, co wpływa na pobliską faunę oraz florę.  Z uwagi na czas rozkładu, a także skalę generowania plastikowych odpadów, butelki PET mogą wyrządzić naprawdę wiele szkód. Choć z pozoru może wydawać się, że jedno gospodarstwo domowe nie wygeneruje dużo odpadów ze sztucznego tworzywa, to w skali całego świata stanowi to naprawdę ogromny problem, przez co negatywny wpływ plastiku na środowisko jest bardzo dobrze zauważalny.

Jak długo rozkłada się plastik?

Faktem jest, że plastik ulega rozkładowi, jednak czas trwania tego procesu jest naprawdę bardzo długi. Czas rozkładu plastikowych przedmiotów może wynosić od 100 do nawet 1000 lat. Co wpływa na aż taką rozbieżność?

Na czas rozkładu plastiku mają wpływ zarówno grubość tworzywa, jak i również kształt opakowania czy jego warunki przechowywania. W jakim czasie rozkładają się różne przedmioty, wykonane z tworzywa sztucznego?

  • Reklamówka foliowa – około 300-400 lat;
  • Pieluchy – około 450 lat;
  • Opakowania po cukierkach – około 450 lat;
  • Butelki PET – do nawet 1000 lat!

Czas rozkładu plastikowych opakowań jest naprawdę długi, dlatego bardzo dobrze widoczne jest, że butelki PET a środowisko to nie jest dobre połączenie.

Negatywny wpływ plastiku na środowisko – jak zmniejszyć jego zużycie?

Z dnia na dzień plastikowych odpadów przybywa, a czas ulegania przez nie rozpadowi nie skraca się. Z pozoru może wydawać się, że w samotności nie zdziała się wiele, jednak zmiany należy zacząć przede wszystkim od siebie – jest to naprawdę duży krok w stronę lepszego, ekologiczniejszego świata. Co można zrobić, aby zmniejszyć zużycie plastiku?

  1. Zamień plastikową siatkę na wielorazową – reklamówki z tworzywa sztucznego nie są darmowe, dlatego dużo bardziej opłacalny jest zakup materiałowej torby na zakupy, która może posłużyć naprawdę wiele lat;
  2. Owoce, warzywa i pieczywo pakuj do wielorazowych toreb – mniejsze produkty spożywcze, jak owoce, warzywa i pieczywo można zapakować do wielorazowych toreb, zrobionych np. ze niepotrzebnej firanki lub innego materiału;
  3. Zamień butelki PET na dystrybutor wody – stały zakup plastikowych butelek z wodą jest nie tylko nieekologiczny, ale i również nieopłacalny z dłuższej perspektywy czasu. Warto zamienić je na dystrybutory wody pitnej, dzięki którym uzyska się wodę pod dowolną postacią.

Nie trzeba wiele, aby zmniejszyć zużycie plastiku i być bardziej ekologicznym. W obecnych czasach rezygnacja z tworzyw sztucznych tylko wbrew pozorom wydaje się być niemożliwa, jednak w rzeczywistości nie jest to taki skomplikowany proces!

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.