Widok brązowej wody w kranie często powoduje zapalenie się “czerwonej lampki” w głowie. Ciemny kolor nie zachęca do zarówno do picia, jak i wykorzystywania jej do gotowania, a nawet mycia. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Jak wyeliminować problem brązowej wody w domu? Sprawdź!
Dlaczego leci brązowa woda z kranu?
Pojawienie się brązowej wody w kranie to najczęściej etap przejściowy. Musisz wiedzieć, że woda z sieci wodociągowej przed dystrybucją poddawana jest szczegółowym badaniom jakości, w tym pod kątem zdatności do spożycia.
Zanim jednak trafi do Twojego kranu, musi pokonać długi dystans. Po drodze może zostać zanieczyszczona. Brunatne zabarwienie może wynikać z kilku powodów, wśród których najczęściej wymienia się m.in.:
- awarie sieci wodociągowych,
- kontrola szczelności wymienników ciepła przez dostawcę wody,
- odcięcie dopływu wody na określony czas,
- wysoki stopień skorodowania rur.
Skąd brązowy kolor wody w kranie? Powoduje go podwyższone stężenie takich pierwiastków jak mangan w duecie z żelazem. Wyróżnia się charakterystycznym, metalicznym zapachem i nieprzyjemnym smakiem.
Czy brązowa woda z kranu jest zdatna do picia?
Brązowa woda nie powoduje zatrucia układu pokarmowego, jednak jej spożywanie nie jest zalecane – nie tylko ze względu na jej wątpliwe walory smakowe, ale przede wszystkim samopoczucie.
Picie brązowej wody może przyczyniać się do podrażnienia żołądka i jelit. Wynika to z podwyższonej zawartości wspomnianych wcześniej żelaza i manganu. Niektórzy mogą zmagać się z biegunką lub nudnościami. Do tego możesz zmagać się z obniżonym apetytem.
Ponadto spożywanie wody ze wspomnianymi metalami negatywnie wpływa na działanie m.in. układu nerwowego. Może także przyczyniać się do osłabienia stanu zębów, w tym degradacji szkliwa – ale tylko wówczas, gdy spożywana jest regularnie.
Jak pozbyć się brązowej wody z kranu?
Brązowa woda w kranie może stanowić powód do niepokoju. Nie warto jednak tracić chłodnej głowy – istnieje kilka skutecznych sposobów na przywrócenie jej wysokiej jakości o optymalnych właściwości organoleptycznych.
Pamiętaj jednak, że może to być problem przejściowy, np. w wyniku prowadzenia prac konserwacyjnych przez dostawcę wody lub hydraulicznych – np. u sąsiada. Jeśli jednak utrzymuje się przez dłuższy czas, warto przeprowadzić badanie wody – w domowych warunkach lub w specjalistycznym laboratorium. Dzięki temu można określić jej dokładny skład, w tym poziom żelaza, manganu, czy wolnego chloru.
Brązowa woda odejdzie w zapomnienie z pomocą zaawansowanych systemów filtracji wody. W praktyce mowa o wydajnych urządzeniach, takich jak filtry do wody pod zlew. Wyposażone są m.in. w filtry węglowe, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia. Dzięki temu woda nie tylko nabierze przejrzystości, ale i walorów smakowych.

Filtry do wody pod zlew Yazamco
W naszej ofercie znajdziesz zaawansowane systemy filtracji wody z wodą gazowaną, które bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem osadów, wolnego chloru i substancji chloropochodnych, a także innych drobnych zanieczyszczeń mechanicznych. Ponadto model Yazz 5 dodatkowo posiada lampę UV, która nie ma sobie równych w neutralizacji wirusów i bakterii.