Zmiękczacz wody to urządzenie, z pomocą którego możliwe jest usunięcie z wody minerałów przyczyniających się do jej twardości. Inwestycja w niego jest opłacalna ze względu na poprawę jakości wody, a co za tym idzie – generowania oszczędności. Sprawdź, jak działa system zmiękczania wody i dlaczego jeszcze warto zdecydować się na jego montaż.
Na czym polega działanie systemu do zmiękczania wody?
Montaż zmiękczacza do wody to inwestycja w poprawę jej jakości. Urządzenie to wyposażone jest w zaawansowane systemy, z pomocą których usuwane są z niej minerały mające wpływ na powstawanie twardej wody.
Proces zmiękczania wody krok po kroku
Jak przebiegają kolejne etapy pracy urządzenia do zmiękczania? Warto wiedzieć, że nie są one skomplikowane, a przy tym niezwykle skuteczne. Dochodzi w nich do neutralizacji magnezu i wapnia z pomocą żywicy wodowymiennej. Minerały wiążą się z nią, dzięki czemu możliwe jest ich usunięcie z wody, która przepływa przez instalacje.

Dlaczego warto zamontować urządzenie do zmiękczania wody?
Inwestycja w urządzenie do zmiękczania wody to synonim komfortu i generowania oszczędności w domowym budżecie. Warto wiedzieć, że twarda woda przyczynia się do powstawania kamiennego osadu, który bardzo negatywnie wpływa na kondycję sprzętów AGD. Osadza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co doprowadza do pojawienia się nieusuwalnych złóg mineralnych. Te znacznie wpływają nie tylko na wydajność m.in. pralki, lodówki i zmywarki, ale też skracają ich żywotność.
Kamień nie oszczędza również armatury. Powoduje nieestetyczne osady i zacieki. Ponadto osadza się także na wannie, baterii, umywalce, ściankach prysznica, czy też w toalecie.
Korzystając z twardej wody możesz przyczynić się do pogłębienia i zaostrzenia chorób skórnych (w tym takich jak m.in. AZS).
Montaż zmiękczacza wody to remedium na wszystkie te problemy. Istotne jest także to, że brak kamienia kotłowego wiąże się ze zmniejszeniem ilości zużywanych detergentów, poprawą wydajności kotła, jak również obniżeniem ryzyka awarii sprzętów AGD. Miękka woda, którą otrzymujesz, nie wysusza i nie podrażnia skóry. Słowem – inwestycja system zmiękczania wody to generowanie sporych oszczędności w długofalowej perspektywie. Ciesz się dostępem do czystej wody pitnej i użytkowej w swoim domu.
Jakie elementy składają się na system zmiękczania wody? Bez względu na konstrukcję danego urządzenia, wyposażony jest w butlę ciśnieniową, którą wypełnia się żywicą jonowymienną. Do tego dochodzą elementy odpowiadające za odprowadzenie wody surowej, wody zmiękczonej i rozprowadzające solankę oraz wodę popłuczną. Sterowanie filtrem zmiękczającym możliwe jest dzięki głowicy.
Weźmy za przykład zmiękczacz wody Minimax M3 – urządzenie idealne na zapotrzebowanie 2-6 osób. Nie wymaga zasilania elektrycznego, co niewątpliwie jest jego dużym atutem. Wyposażyliśmy go w dwa cylindry ze złożem żywicznym, które gwarantują nieustanny dostęp do uzdatnionej wody, jak również zbiornik na tabletki solne. Średnie zużycie wody na regenerację wynosi 17 litrów.
Wymiana jonowa – kluczowy mechanizm redukcji twardości wody
Mówiąc o wymianie jonowej mamy do czynienia z metodą, w której twarda woda przepływa przez żywicę jonowymienną. Ta naładowana jest jonami sodu. To właśnie wiążą się z jonami wapnia i magnezu, co w efekcie prowadzi do skutecznego zmiękczenia wody.