Twarda woda to problem, z którym zmagają się miliony Polaków. Możemy o niej mówić wówczas, gdy w wodzie występuje duża zawartość związków mineralnych, takich jak m.in. jony wapnia i magnezu. O ile picie twardej wody może być korzystne dla zdrowia, o tyle stosowanie jej w innych celach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zatem jak sprawdzić twardość wody w domu? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek.
Jak sprawdzić twardość wody? Najpopularniejsze sposoby na ocenę twardości
Jak ocenić twardość wody w domu? Możesz skorzystać z kilku prostych metod.
Pierwszą z nich są testy paskowe badające pH wody. Można nabyć je w wielu sklepach, a ich zaletą jest to, że z ich pomocą stosunkowo szybko sprawdzisz poziom twardości wody. Ich użycie jest bardzo proste. Wystarczy zamoczyć pasek w wodzie kranowej, odczekać chwilę i porównać jego kolor z dołączoną do opakowania skalą twardości wody.
Na rynku dostępne są również testy kropelkowe. W przeciwieństwie do paskowych, tutaj do próbki wody wodociągowej należy dodać kilka kropel odczynnika, który znajdziesz w zestawie. Zmiana koloru pozwoli Ci określić twardość wody.
Możesz przeprowadzić także testy laboratoryjne w specjalistycznych placówkach. Są one najbardziej miarodajne ze wszystkich metod – ze względu na zastosowanie profesjonalnego sprzętu do badania próbek.
Ponadto możesz zasięgnąć informacji z lokalnych wodociągów. Nie musisz jednak kontaktować się z ich przedstawicielami osobiście – informacje na temat twardości wody w regionie najczęściej podane są do wiadomości publicznej np. na stronie internetowej.
Jak sprawdzić twardość wody domowym sposobem? Wystarczy kilka minut!
Istnieją również inne metody sprawdzania twardości wody w domowych warunkach. Wśród nich można wyróżnić tzw. test mydła. Co ważne, jest tani, szybki i stosunkowo miarodajny.
Co będzie Ci potrzebne? Transparentna butelka z nakrętką (poj. 1l), czysta woda destylowana, a także mydło w płynie – koniecznie bezzapachowe, bez zbędnych dodatków.
Do butelki wlej wodę wodociągową – mniej więcej do połowy jej wysokości. Dodaj do środka ok. 10 kropli mydła w płynie i zakręć butelkę. Potrząsaj nią energicznie przez ok. pół minuty, a następnie odstaw.
Jeśli w butelce powstało dużo piany, ale sama woda pozostała przejrzysta – jej twardość jest niska. W praktyce oznacza to, że w Twoim kranie płynie miękka woda. W przypadku gdy wytworzy się mało piany, a woda jest mętna, jest to jednoznaczny sygnał, że masz do czynienia ze zwiększoną twardością wody.
A co z wodą destylowaną? Ten sam test wykonaj właśnie z jej wykorzystaniem. Zawsze łatwo generuje pianę podczas wstrząsania, dlatego potraktuj ją jako próbkę kontrolną.

Dlaczego warto znać twardość wody? Wpływ twardości na zdrowie i sprzęty domowe
Już wiesz, jak sprawdzić twardość wody domowym sposobem i nie tylko. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego warto na bieżąco ją monitorować?
Powodów jest kilka. Pierwszym z nich jest ochrona sprzętów AGD, w tym m.in. pralek czy zmywarek. Twarda woda zawiera wysoką zawartość pierwiastków, w tym jonów wapnia i magnezu, które przyczyniają się do odkładania się kamienia kotłowego. Często prowadzi on nie tylko do skrócenia żywotności urządzeń, ale także ich niższej wydajności. Jest to szczególnie ważne, gdy w grę wchodzą systemy grzewcze.
Twarda woda powoduje osadzanie się kamienia na armaturze łazienkowej czy kuchennej. Od tego już bardzo krótka droga nie tylko do jej uszkodzenia, ale także uciążliwego szorowania. Nie bez znaczenia pozostaje także konieczność zakupu specjalnych środków do usuwania osadów kamiennych.
Warto również mieć na uwadze kondycję swojej skóry. Mycie jej w twardej wodzie powoduje jej nadmierne przesuszenie, co przekłada się na odczuwanie dyskomfortu, w tym swędzenia. Twarda woda nie sprzyja także włosom, które za jej sprawą stają się suche, matowe, pozbawione blasku.