Czy woda z dystrybutora wody jest zdrowa?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, pracodawcy w określonych sytuacjach mają obowiązek zapewnić pracownikom wodę. Dotyczy to nie tylko osób wykonujących czynności zawodowe na świeżym powietrzu, ale i wewnątrz budynku. W przypadku zamkniętych przestrzeni często stosuje się dystrybutory z charakterystycznymi butelkami. Jednak czy takie rozwiązanie na pewno jest ekonomiczne i przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia? Czy istnieją jakieś alternatywy? Zostań z nami, a dowiesz się, jak niskim kosztem zagwarantować pracownikom firmy wysokiej jakości wodę!


Dystrybutory na wodę – dlaczego warto z nich skorzystać?

Ustawienie dystrybutora na terenie Twojej firmy to doskonały sposób na zapewnienie pracownikom krystalicznie czystej i wstępnie przefiltrowanej wody pitnej. Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do zdrowia oraz optymalnej efektywności pracy. Serwowanie wysokiej jakości napojów gościom oraz partnerom biznesowym to także niewątpliwa korzyść wizerunkowa – przejaw troski o jakość oraz dobrej sytuacji finansowej firmy.

Nie można również zapominać o zaletach dystrybutorów z punktu widzenia środowiska naturalnego. Każde z urządzeń stanowi znakomitą alternatywę dla standardowych jednorazowych butelek PET. Szacuje się, że przeciętny automat w firmie przyczyni się do redukcji aż 54 kg plastikowych śmieci w skali roku oraz ograniczenia emisji dwutlenku węgla. W przypadku podłączenia systemu bezbutlowego (niewymagającego uzupełniania) całkowicie wyeliminujesz zanieczyszczenia związane z transportem.


Wady klasycznych, butelkowych dystrybutorów na wodę

Doskonale znana każdemu konstrukcja tego urządzenia z dużą, niebieską butlą ma szerokie zastosowanie. Taki dystrybutor można znaleźć w niejednym biurze, salonie kosmetycznym, szpitalu i innych miejscach. Rozwiązanie proste, ale niestety okazuje się, że niepozbawione wad. Problemy, jakie generują takie urządzenia, to między innymi:

 • wysokie koszty związane z zakupem wody,
 • konieczność regularnej wymiany dużych, bardzo ciężkich butelek,
 • wymóg zagospodarowania dodatkowej przestrzeni na przechowywanie zapasów,
 • brak możliwości przygotowania gazowanych napojów.

Zastanawiając się czy dystrybutor na wode jest zdrowy nalezy zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach wątpliwości może budzić jakość samej wody butelkowanej. Niestety wysoka cena produktu wcale nie musi być wyznacznikiem jego dobrej klasy.


Klasyczny dystrybutor na butle – czy taka woda jest bezpieczna dla zdrowia?

Wysokie koszty to nie jedyna wada standardowych automatów butlowych. Analizując skład i właściwości tworzywa sztucznego, można mieć wątpliwości co do tego, czy woda z tego rodzaju dystrybutora jest tak naprawdę zdrowa. Na pierwszy rzut oka atesty na butelkach powinny być dowodem na to, że woda spełnia normy fizykochemiczne oraz mikrobiologiczne. Niestety klasyczny dystrybutor często jest siedliskiem wielu bakterii, w tym z grupy coli oraz legionelli. W przypadku tych drugich wilgoć i zaledwie 25oC wystarczą, aby mogły się rozwijać. W urządzeniach tych da się podgrzewać wodę, co sprzyja ich namnażaniu. Problemem jest również zbyt rzadkie czyszczenie dystrybutorów, co zdarza się nagminnie. W efekcie namnażają się tam nie tylko powyższe bakterie, ale i grzyby oraz pleśnie. Wypicie tak skażonej wody grozi mdłościami, wymiotami, a nawet bardzo ostrą biegunką. Co gorsza, w wielu firmach, zazwyczaj w biurach, zużycie takiej wody jest bardzo niskie. Mało kto pamięta o tym, że po otwarciu butli należy ją opróżnić w przeciągu maksymalnie 72 godzin! Gdy stoi dłużej, traci swoje właściwości i staje się podatna na rozwój bakterii oraz innych drobnoustrojów. Negatywny wpływ na zdrowie mogą mieć również same butelki wykonywane z tworzywa sztucznego. Gdy dystrybutor stoi w bardzo ciepłym miejscu, politereftalan etylenu (PET) czasem wydziela różne związki chemiczne. Badania laboratoryjne dowiodły, iż mogą one zakłócać politykę hormonalną organizmu.


Co sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów?

Każdy z rodzajów drobnoustrojów wymaga do rozwoju odmiennych warunków zewnętrznych. W przypadku bakterii z grupy legionelli wilgoć i zaledwie 25ºC wystarczą do tego, aby mogły się one swobodnie rozwijać. W urządzeniach da się podgrzewać wodę, co dodatkowo sprzyja ich namnażaniu. Problemem jest również zbyt rzadkie czyszczenie dystrybutorów, co zdarza się nagminnie. W efekcie namnażają się tam nie tylko powyższe bakterie, ale i grzyby oraz pleśnie. Wypicie tak skażonej wody grozi mdłościami, wymiotami, a nawet bardzo ostrą biegunką. Co gorsza, w wielu firmach, zazwyczaj w biurach, zużycie takiej wody jest bardzo niskie. Mało kto pamięta o tym, że po otwarciu butli należy ją opróżnić w przeciągu maksymalnie 72 godzin! Gdy stoi dłużej, traci swoje właściwości i staje się podatna na rozwój bakterii oraz innych drobnoustrojów.


Nie tylko bakterie – zagrożenia ze strony tworzyw sztucznych

czy woda z dystrybutora wody jest zdrowa

Chcąc odpowiedzieć na pytanie czy woda z dystrybutora wody jest zdrowa należy pamiętać, że negatywny wpływ na zdrowie mogą mieć również same butelki wykonywane z tworzywa sztucznego. Gdy dystrybutor stoi w bardzo ciepłym miejscu, politereftalan etylenu (PET) czasem wydziela różne związki chemiczne. Badania laboratoryjne dowiodły, iż mogą one zakłócać politykę hormonalną organizmu.

Spore zagrożenie dla użytkowników tradycyjnych dystrybutorów stanowi także bisfenol A (BPA). Jest to kontrowersyjny związek chemiczny z grupy fenoli, który powszechnie wykorzystuje się między innymi w butelkach i innych tworzywach sztucznych stosowanych pakowania i przechowywania do żywności. Na podstawie licznych badań związek uznaje się go za potencjalną przyczynę licznych problemów zdrowotnych, w tym między innymi:

 • chorb serca,
 • otyłości,
 • niepłodności,
 • cukrzycy typu 2,
 • zaburzeń ze strony układu nerwowego.

Stosowanie BPA jest aktualnie na tyle powszechne, że jego całkowite wyeliminowanie wydaje się niemożliwe. Wiele krajów (np. Korea, Japonia, Kanada, niektóre stany USA) zdecydowało się jednak w zróżnicowanym zakresie ograniczyć użycie związku, oficjalnie uznając go za substancję toksyczną. W Polsce nie wprowadzono do tej pory zakazów dotyczących użytkowania bisfenolu A w branży spożywczej bądź kosmetycznej. Z tego powodu podejmowanie działań zapobiegawczych jest aktualnie wyłącznie w Twoich rękach.Bezpieczny dystrybutor na wodę – czy taki istnieje?

Zastanawiasz się teraz, co w takim razie kupić do swojego biura lub innej firmy, aby zapewnić pracownikom dostęp do bezpiecznej wody? Wypróbuj nowoczesne dystrybutory bezbutlowe, które możesz znaleźć w naszej ofercie. W przypadku tego urządzenia całkowicie wyeliminowano baniak – podłącza się je bezpośrednio do przyłącza wodociągowego! Wyposażone w specjalne filtry na bieżąco uzdatniają wodę, gwarantując krystaliczną czystość. Rozwiązanie to ma wiele istotnych zalet, do których zalicza się m.in.:

 • gwarancję dobrze przefiltrowanej, zawsze świeżej i bezpiecznej dla zdrowia wody,
 • uwolnienie się od klasycznych butelek (oszczędność pieniędzy na poziomie nawet 60%),
 • dostęp do wody zimnej, ciepłej oraz prawie wrzącej (około 97oC),
 • możliwość przygotowania napojów gazowanych (dystrybutor ma zbiornik na CO2).

To innowacyjne rozwiązanie nadaje się dla biura, salonu kosmetycznego, fryzjerskiego i wielu innych firm. Postaw na sprawdzone dystrybutory bezpośrednio od producenta Smaczna, fizycznie oraz biologicznie czysta, a do tego nawet gazowana woda dla pracowników – to możliwe! Nasz dystrubutor wody dla firm na pewno sprosta Twoim oczekiwaniom. Już dziś zamów go bezpośrednio od producenta Yazamco Poland. Dzięki wielu formom oraz rozmiarom dopasujesz sprzęt do każdego biura. Zainwestuj w zdrowie swoich pracowników i oszczędzaj pieniądze!

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.