Woda gazowana i jej wpływ na organizm

jak woda gazowana wpływa na organizm

Woda do picia występuje w różnych formach: mineralnej, źródlanej, stołowej, a nawet leczniczej. Stosuje się również podział na wodę gazowaną i niegazowaną. Każdy z powyższych rodzajów wody ma zarówno swoich zwolenników, jak i również przeciwników, a to, która woda jest najlepsza, jest zwykle kwestią indywidualnych preferencji. Bardzo dużo osób ceni sobie powszechnie dostępną wodę gazowaną. Niewiele jednak jej sympatyków zastanawia się, jaki jest wpływ wody gazowanej na organizm. Jeżeli chcesz się przekonać, jaki ma ona wpływ na zdrowie, odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie. Zapraszamy!

Jak powstaje woda gazowana?

Zanim przejdziemy do kwestii zdrowotnych wody gazowanej, warto poświęcić chwilę, aby zastanowić się, skąd w ogóle bierze się woda gazowana i jak to się dzieje, że są w niej bąbelki. 

Woda gazowana to nic innego jak napój, który został nasycony dwutlenkiem węgla. Z uwagi na stopień tego nasycenia, można wyróżnić wodę niskonasyconą, średnionasyconą i wysokonasyconą. Czy woda w takiej formie jest zdrowa i czy jakkolwiek wpływa na organizm? 

Woda gazowana i jej wpływ na zdrowie – właściwości

Wiele osób zastanawia się, czy woda nasycona dwutlenkiem węgla jest zdrowa dla organizmu. Wokół tego rodzaju wody narasta wiele mitów, które są często powielane. Przyjrzyjmy się więc im bliżej i sprawdźmy, jaki jest wpływ wody gazowanej na organizm!

Woda gazowana a odchudzanie

Bardzo często osoby, które są na diecie, polecają spożywanie wyłącznie wody, która nie zawiera bąbelków. Czysta woda gazowana nie ma jednak żadnego wpływu na zwiększenie czy zmniejszenie wagi, dlatego osoby, które są w trakcie procesu odchudzania, spokojnie mogą ją spożywać. Ważne jest, aby sięgać po niesłodzone napoje, a dodatkowo należy mieć na uwadze, że spożycie wody gazowanej może mieć wpływ na wydęcie brzucha, poprzez dostarczony gaz. 

Wpływ na uczucie pragnienia

Faktem jest, że woda gazowana szybciej gasi pragnienie, dlatego w szczególności polecana jest ona osobom po jakimkolwiek wysiłku fizycznym, a także w lecie. Nie należy jednak sięgać wyłącznie po tego rodzaju wodę – by uniknąć dyskomfortu związanego z wydętym brzuchem, do swojej diety warto wprowadzić również klasyczną wodę niegazowaną, wzbogaconą np. o ulubione owoce. 

Woda gazowana dla dzieci

Woda gazowana, choć nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, nie powinna być spożywana w dużych dawkach przez dzieci, szczególnie te małe. Wypita zbyt szybko może doprowadzić do podrażnienia śluzówki, w momencie, gdy przedostanie się do nosa. Należy więc uważać, gdy podaje się ją najmłodszym. 

jaki ma wpływ woda gazowana na organizm

Woda gazowana a ciąża

Czy woda gazowana może być spożywana przez kobiety w ciąży? W tym wypadku nie ma żadnych przeciwwskazań, co do spożywania tego rodzaju wody, ponieważ nie ma ona żadnego wpływu na dziecko. Może ona jednak doprowadzić do wzdęć, a także podrażnienia błony śluzowej żołądka, dlatego warto uważać, aby nie przesadzić z jej ilością. Należy również mieć na uwadze, że ciąża to okres, podczas którego trzeba dostarczać organizmowi dużo więcej płynów. 

Czy woda gazowana jest zdrowa? 

Czy woda gazowana ma negatywny wpływ na zdrowie? Absolutnie nie! Woda, która została nasycona dwutlenkiem węgla, nie wpływa negatywnie na organizm człowieka, jednak w niektórych przypadkach nie należy przesadzać z jej ilością. Jakich?

Kiedy unikać wody gazowanej? 

Wody gazowanej powinny całkowicie unikać (lub spożywać w mniejszych ilościach) osoby, które:

  • cierpią na problemy ze wzdęciami i zgagą;
  • posiadają refluks żołądkowo-przełykowy;
  • cierpią na problemy z gardłem lub przewlekłą chorobę płuc;
  • posiadają problemy z nadciśnieniem tętniczym;
  • mają wrzody żołądka oraz nawracające bóle. 

Woda gazowana czy niegazowana – którą wybrać?

Zarówno woda gazowana, jak i również niegazowana są zdrowe dla człowieka, dlatego nie trzeba się martwić o wpływ wody gazowanej na organizm. Wybór rodzaju płynu zależy głównie od indywidualnych preferencji. W jaki sposób pogodzić swoją sympatię do wody niegazowanej oraz tej z bąbelkami?

Rozwiązaniem są dystrybutory wody, systemy kranowe, baterie filtrujące wodę, a także inne urządzenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wody pod dowolną postacią. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na lodowatą, gorącą, niegazowaną lub orzeźwiającą gazowaną wodę, otrzymasz ją dzięki dystrybutorom oraz podobnym mu urządzeniom. To najlepszy wybór dla osób, które cenią sobie praktyczne rozwiązania, a także chcą zaoszczędzić na ciągłym kupowaniu wody butelkowanej. Warto samemu przekonać się o wygodzie tego rozwiązania!

 

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.