Woda dla pracowników. W jaki sposób zapewnić pracownikom wodę do picia?

Woda to zasób, który niezbędny jest człowiekowi do życia, a więc prawem każdej osoby powinna być możliwość dostępu do niego. Placówki publiczne, szkoły, biura, a także firmy, powinny oferować możliwość sięgnięcia po wodę wszystkim osobom, które mają taką potrzebę, niezależnie od pory dnia czy panującej na zewnątrz temperatury. Jak zapewnić swoim pracownikom stały dostęp do czystej i świeżej wody? Czy każdy pracodawca ma taki obowiązek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Czy wszystkim należy się woda dla pracowników?

Woda dla pracowników powinna znaleźć się w każdym miejscu pracy i to nie tylko dlatego, że jest składnikiem niezbędnym do życia. Jej systematyczne spożywanie sprawia, że narządy w organizmie funkcjonują prawidłowo, a to przyczynia się do lepszej wydajności pracowników.

Dodatkowo dostęp do świeżej wody dla pracowników uregulowany jest w Polsce prawnie. Zgodnie z § 13 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom wodę, która zdatna jest do picia.

Ile wody dla pracownika?

Woda w biurze lub innych firmach musi być dostarczana w takiej ilości, aby mogła zaspokoić potrzeby fizjologiczne, gospodarcze, przeciwpożarowe i higienicznosanitarne pracowników. Człowiek, w zależności od wielu różnych czynników, w tym płci, wieku czy nawet aktywności fizycznej, powinien spożywać do nawet 2500 litrów wody dziennie.

Temperatura na zewnątrz a woda dla pracowników – kiedy należy się woda dla pracownika?

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta szczególnie w okresie letnim, kiedy na zewnątrz panuje upał. Kiedy pracodawcy mają więc obowiązek zapewnić swoim pracownikom dostęp do czystej, zdatnej do picia wody?

  • na otwartym terenie, gdy temperatury sięgają 25 stopni lub poniżej 10 stopni Celsjusza;
  • gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 25 stopni Celsjusza;
  • podczas wycieńczające pracy fizycznej;
  • gdy panuje mikroklimat gorący lub zimny.

Niezależnie od regulacji prawnych, dostęp do wody powinien posiadać każdy pracownik, niezależnie od wykonywanego zawodu czy temperatury panującej w otoczeniu. To zasób, który należy się każdemu.

Jakie korzyści ma spożywanie wody przez pracowników?

We wpisie zostało już wspomniane, że systematyczne nawadnianie swojego organizmu w prawidłowy sposób, zwiększa efektywność pracowników. Jest to fakt! Korzyści z picia wody można wyróżnić naprawdę wiele. Jakie są najważniejsze z nich, które mają wpływ na pracowników?

  • Woda wspomaga pracę mózgu;
  • zmniejsza ryzyko występowania bólu głowy;
  • obniża poziom stresu;
  • poprawia nastrój;
  • pobudza lepiej niż kawa!

Wszystkie powyższe korzyści mają duże znaczenie dla pracowników i to nie tylko tych, którzy na co dzień pełnią istotne funkcje w biurze. Odwodnienie natomiast, negatywnie wpływa na organizm i może doprowadzić do jego przegrzania, udaru, problemów ze skupieniem się oraz myśleniem. Może prowadzić również do utraty przytomności, czy silnych bólów głowy, które uniemożliwiają pracę. Dostęp do wody równa się większa efektywność pracowników!

Jaka woda dla pracowników?

Czy znaczenie ma to, jaką wodę wybierze się do biura dla pracowników? Przede wszystkim, napój, który dostarcza się na co dzień pracownikom, powinien być świeży i czysty. Swoim pracownikom warto dostarczyć wodę pod dowolną postacią, tak, aby każda osoba miała możliwość nalać sobie napój, który najbardziej lubi. W jaki sposób to zrobić?

Dystrybutor wody dla biura lub dystrybutory filtrujące do firmy to jedne z lepszych sposobów, na zapewnienie pracownikom dostępu do wysokiej jakościowo wody. Urządzenia, jakimi są dystrybutory, zapewniają wodę pod dowolną postacią, dzięki czemu każdy pracownik wybierze swój ulubiony napój. Posiadają możliwość nalania ciepłej wody pitnej, która może być wykorzystana do zrobienia herbaty, chłodnej na upalne dni, a nawet w formie gazowanej. Zdecyduj się na dystrybutor do swojej firmy i zapewnij pracownikom najlepszą wodę pitną!

Dlaczego warto zrezygnować z wody w butelkach?

Woda dla pracowników może być również dostarczana w plastikowych butelkach. Dlaczego jednak nie jest to dobry pomysł i należy z niego zrezygnować?

Plastik to materiał, który jest szkodliwy dla środowiska, ponieważ czas jego rozkładu jest naprawdę bardzo długi. Codzienne dostarczanie pracownikom wody zamkniętej w butelkach, przyczyniłoby się do generowania ogromnych ilości plastiku. Dużo bardziej ekologiczne jest więc zapewnienie wody w dystrybutorach.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.