Prawidłowe nawodnienie w trakcie treningu

Podstawą diety człowieka jest woda, która to stanowi prawie 70% jego ciała. Jest ona niezbędnym składnikiem do funkcjonowania, a jej niedobór może nieść za sobą negatywne skutki w postaci złego samopoczucia, nieprawidłowej pracy narządów, a także zaburzeń układu nerwowego i pokarmowego. Ilość spożywanej wody w ciągu dnia uwarunkowana jest przede wszystkim płcią, wiekiem, stanem zdrowia, a także poziomem aktywności fizycznej. Podczas treningu woda wydalana jest w postaci potu, przez co organizm szybciej może ulec odwodnieniu. W jaki sposób zadbać o prawidłowe nawodnienie w trakcie treningu? Jakie napoje spożywać w tym okresie?

Dlaczego nawadnianie jest ważne podczas treningu?

Trening stanowi wysiłek fizyczny dla organizmu, podczas którego się on mocno rozgrzewa. W celu ochłodzenia ciała, woda ze składnikami mineralnymi wydalana jest w postaci potu. W takim tempie w bardzo szybkim czasie może dojść do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie, spadku energii i mniejszej wydolności podczas treningu. Może to również doprowadzić do hipotermii, dlatego też należy szczegółowo monitorować swój organizm i obserwować, jak zachowuje się ciało podczas ćwiczeń fizycznych.

Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?

Sygnały, jakie wysyła organizm, gdy potrzebuje wody, nie dla wszystkich są jasne i zrozumiałe. Pierwszym objawem, który świadczy o odwodnieniu organizmu, jest odczuwanie pragnienia. Organizm daje znać, że potrzebuje wody poprzez uczucie suchości w ustach i chęć sięgnięcia po ten krystaliczny napój. Może pojawić się również ból głowy oraz rzadsze oddawanie moczu. Kolejnymi objawami odwodnienia są: brak apetytu, senność i złe samopoczucie. Niedobór wody może skutkować również omdleniami, a nawet i hipotermią. Woda jest bardzo istotnym składnikiem ludzkiego ciała i nie można o tym zapominać.

Ile powinno się pić wody podczas treningu?

Wiadomo już, że nawodnienie w trakcie treningu stanowi nieodłączny element wysiłku fizycznego. Każda osoba, w zależności od swojej wagi i płci powinna spożywać inne ilości wody. Ile litrów należy spożyć podczas solidnego treningu?

W zależności od intensywności treningu należy wypić od około jednego do nawet czterech litrów wody. Napój należy spożywać powoli i małymi łykami, tak, aby dotarł on do wszystkich narządów i nawodnił organizm. Za szybkie wypicie wody, lub spożycie jej w dużych ilościach, może doprowadzić do złego samopoczucia.

Warto zaznaczyć, że na ilość spożywanej wody wpływa także temperatura, panująca na zewnątrz. Podczas wysokich temperatur należy spożywać tej wody więcej, tak, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Jaką wodę pić podczas treningu?

Podczas treningu warto unikać wody gazowanej, która może doprowadzić do wzdęcia brzucha, a także spowodować jego ból. Skuteczniejsze nawadnianie w trakcie wysiłku fizycznego osiągnie się dzięki wodzie niegazowanej. Podczas treningu na siłowni warto mieć ze sobą butelkę wielorazowego użytku, którą napełni się dzięki urządzeniu, jakim jest dystrybutor wody na siłowni.

Podczas treningu nie tylko woda może nawodnić organizm. Warto sięgać po napoje z elektrolitami, w tym izotoniki. Posiadają one składniki mineralne, które skutecznie nawadniają po bardzo intensywnym treningu. Warto jednak wybierać te napoje izotoniczne, które nie zawierają cukrów i sztucznych barwników.

Należy również pamiętać, że słodzone napoje gazowane, w tym soki, nie nawadniają organizmu. Choć zawarty w nich cukier pobudza organizm i dodaje mu energii, to nie powinno się ich więc spożywać podczas treningu.

Nawodnienie przed treningiem również jest istotne!

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istotne jest nie tylko nawodnienie w trakcie treningu, ale i również dostarczenie organizmowi wody jeszcze przed rozpoczęciem wysiłku fizycznego. Godzinę lub dwie przed treningiem warto spożyć od 300 do 500 mililitrów krystalicznego napoju, jednak również powoli i małymi łykami. Pozwoli to organizmowi przygotować się przed podjęciem aktywności fizycznej.

Jak się nawodnić po treningu?

Nawodnienie po treningu również jest bardzo istotne. Szacuje się, że po zakończeniu aktywności fizycznej należy dostarczyć swojemu organizmowi 1,5 raza więcej wody, niż straciło się jej w trakcie ćwiczeń. Pozwoli to zachować największą wydajność i przynosi lepsze efekty treningu.

Prawidłowe nawodnienie w trakcie treningu to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Równie istotne jest dostarczanie wody w niegazowanej postaci przed i po podjęciu aktywności fizycznej. Można zdecydować się również na napój w postaci izotonika, jednak takiego, który nie zawiera w sobie cukrów i sztucznych barwników. To najlepsze drogi do nawadniania i zachowania zdrowego ciała.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.