Niedobory wody na świecie. Jakie są tego konsekwencje?

Woda stanowi cenne źródło życia dla wielu istnień – ludzi, zwierząt, a nawet i roślin. Choć w 75% pokrywa ona Ziemię to zaledwie 3% jej objętości stanowi słodka woda, która zdatna jest do picia. Z uwagi na ten fakt, niedobór wody na świecie stanowi dość poważny problem, a przez zanieczyszczenia Ziemi, a także rozwój cywilizacji oraz rolnictwa może się on z czasem tylko bardziej pogłębić. Jakie konkretnie czynniki mogą wpływać na niedobór wody? Z czego on wynika? I wreszcie – jak zapobiec temu problemowi? Dowiesz się z poniższego wpisu!

Dlaczego mamy niedobór wody na świecie?

Niedobór wody to w XXI wieku bardzo powszechny problem, który z roku na rok będzie się tylko pogłębiał.  Na ten moment ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody, natomiast według Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) do 2050 roku liczba ta zwiększy się dwukrotnie. Ludziom żyjącym we współczesnym świecie bardzo trudno jest wyobrazić sobie, że wody pitnej może kiedykolwiek zabraknąć – niestety jest to bardzo możliwe, dlatego mając ten fakt na uwadze, należy ją oszczędzać na tyle, na ile jest to możliwe.

Problem z dostępem do wody wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i również na skutek działań ludzi. Obecnie największa trudność z dostępem do wody zauważalna jest w krajach środkowo i północnoafrykańskich, w Ameryce Południowej oraz Azji Środkowej – to właśnie w tych miejscach na świecie deficyt wody jest najbardziej odczuwalny. Choć może się wydawać, że tylko wyłącznie te obszary są najbardziej zagrożone, to jednak w państwach europejskich poziom wody zdatnej do picia jest dość niski, co dla obywateli może być niepokojące.

Czynniki wpływające na niedobór wody

Zapotrzebowanie na wodę stale się zwiększa, jednak brakuje źródeł, które mogłyby stale generować wodę zdatną do picia dla ludzi. Można wyróżnić naprawdę wiele czynników wpływających na niedobór wody na świecie, jednak do najważniejszych zalicza się:

  1. Wzrost liczby ludności – z dnia na dzień rodzi się coraz więcej dzieci. Szacuje się, że do 2100 roku liczba ludności zwiększy się do aż 11 mld, a aktualnie wartość ta wynosi 7,5 mld. Zasobów wodnych jednak wcale nie przybywa, dlatego też wraz z biegiem czasu problem ten będzie dużo bardziej odczuwalny i to nie tylko w krajach, w których aktualnie widoczny jest niedobór wody;
  2. Słabe opady atmosferyczne – zmiany klimatyczne są kolejnym czynnikiem, który wpływa na niedobór wody na świecie. W wielu krajach opady atmosferyczne są bardzo znikome, a za wysokie temperatury prowadzą do pożarów. Wszystko to skutkuje nie tylko niedoborem wody, ale i również uszkodzeniem roślin oraz śmiercią zwierząt, w tym gatunków chronionych;
  3. Zanieczyszczenie wód – działania człowieka, takie jak przemysł czy rolnictwo, prowadzą do zanieczyszczenia zasobów wodnych, których już i tak w Polsce i na świecie brakuje. Również nielegalne wysypiska śmieci zanieczyszczają glebę, a także pobliskie wody.

Jak zapobiegać niedoborom wody na świecie?

W niedługim czasie wody naprawdę może zacząć brakować, dlatego znalezienie odpowiedzi na pytanie “niedobór wody na świecie – jak zapobiegać” jest bardzo istotne. Co zrobić, aby wody zdatnej do picia nie zabrakło?

Przede wszystkim należy oszczędzać wodę. Podczas podstawowych czynności, jakimi są mycie garnków czy mycie zębów należy zakręcać kran z wodą i nie pozwalać na to, by lała się ona ciągiem dużym strumieniem. Długą kąpiel warto zamienić na szybki prysznic, natomiast robienie prania powinno odbywać się jedynie w momencie, gdy urządzenie jest całkowicie zapełnione. Podczas intensywnych opadów deszczu warto zdecydować się na gromadzenie tzw. deszczówki, która może posłużyć np. do podlewania roślin, znajdujących się w gospodarstwie domowych.  Zasoby wody nie są niewyczerpywalne, dlatego warto uświadomić to sobie jak najszybciej.

Należy również zadbać o środowisko, najlepiej tak szybko, jak jest to możliwe. Segregacja śmieci, a także zrezygnowanie z plastikowych reklamówek, opakowań oraz butelek może być niewielkim krokiem w kierunku ekologicznego życia. Zastąpienie butelek PET urządzeniami, jakimi są dystrybutory wody, baterie filtrujące wodę czy systemy kranowe zapobiegną generowaniu dużych zasobów plastikowych śmieci w obrębie gospodarstwa domowego, miejsca pracy lub miejsc publicznych.  Ważne jest, aby zdecydować się na podjęcia jakichkolwiek działań, które w końcu zaczną przynosić efekty!

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.