Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej?

Atak kolki nerkowej to jeden z bardziej uciążliwych problemów, z którymi zgłaszają się pacjenci do lekarza. Nic dziwnego – posiada on szereg niekomfortowych objawów, które wielu ludziom uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. To naprawdę silny i mocny ból, którego trudno się pozbyć. Czy w jakikolwiek sposób można złagodzić objawy tych ataków? Jaką wodę pić przy kamicy nerkowej? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarte są w poniższym wpisie.

 

Co to jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa cechuje się obecnością kamieni nerkowych w układzie moczowym. W wielu przypadkach zbudowane są one ze szczawianu lub fosforanu wapnia. Jest to stosunkowo często występująca choroba, która może pojawić się zarówno u kobiet, jak i również mężczyzn w średnim wieku, jednak na napady kolki nerkowej mogą cierpień również młodsze osoby.

Skąd bierze się kolka nerkowa i jakie są jej objawy?

Główną przyczyną powstawania kolki nerkowej jest przemieszczanie się kamienia z nerki do moczowodu. Może to prowadzić do podrażnienia lub nawet i uszkodzenia błony śluzowej moczowodu. Ataki spowodowane kolką nerkową są bardzo bolesne – silny ból pojawia się zwykle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, czyli w okolicy nerek, jednakże może promieniować. Oprócz nasilającego się bólu mogą pojawić się następujące objawy:

  • częste oddawanie moczu;
  • nudności i wymioty;
  • wzdęcie brzucha;
  • krwiomocz;
  • omdlenia;
  • pieczenie podczas oddawania moczu.

 

Jaka woda przy kamicy nerkowej?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że atakom kamienicy nerkowej można zapobiegać, poprzez spożywanie odpowiedniej ilości płynów. W szczególności należy o tym pamiętać w sytuacjach, które są prostą drogą prowadzącą do odwodnienia, np. w momencie, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury lub podczas wysiłku fizycznego. Warto zawsze mieć pod ręką szklankę lub butelkę z wodą. W takich sytuacjach dobrze sprawdzą się dystrybutory wody czy nawet systemy kranowe, dzięki którym można uzyskać smaczną i zdrową wodę w dowolnej postaci. Jaka woda przy kamicy nerkowej?

Przy problemach z nerkami warto sięgać po wodę mineralną, dzięki której uzupełni się cenne dla zdrowia pierwiastki, które zostały utracone podczas podstawowych procesów. Ważne jest jednak, aby spożywać niskozmineralizowaną wodę (posiadającą mineralizację poniżej 500 mg na litr), która ułatwia wydalanie kamienia z układu moczowego. Jakich napojów unikać przy kamicy nerkowej?

Wiadomo już, jaką wodę pić przy kamicy nerkowej, ale czego unikać? W żadnym wypadku nie można sięgać po wodę gazowaną, której spożycie może prowadzić do częstych ataków i nasilenia się objawów. Mitem jest również to, że picie piwa może pomóc w złagodzeniu problemów z kamicą nerkową – nie jest potwierdzone, aby ten napój pomagał w przypadku choroby. Należy także unikać słodzonych napojów gazowanych. W przypadku problemów z atakami kamicy nerkowej najlepiej sprawdzi się zwykła woda.

Czy przy kamicy nerkowej można pić wodę z cytryną?

Nie każdy ceni sobie smak zwykłej, klasycznej wody. Przy kamicy nerkowej, jak już zostało wspomniane, należy unikać słodzonych napojów. Czy w takim razie, woda z cytryną nada się do spożycia podczas problemów z tą przypadłością?

Osoby, które nie przepadają za wodą bez dodatków, ucieszy fakt, że podczas kamicy nerkowej można pić wodę z cytryną. Sok z cytryny zawiera kwas cytrynowy, który zapobiega powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych. Tego rodzaju woda stanowi doskonałą alternatywę dla zwykłej, czystej wody, która dla wielu ludzi nie ma po prostu smaku. Woda z zawartością cytryny może znacznie wpłynąć na walory smakowe tego zwykłego napoju.

 

Czy picie wody z kranu powoduje kamienie nerkowe?

Woda o niskim poziomie zmineralizowania nadaje się do spożycia przy kamicy nerkowej, jednak bardzo często można spotkać się z informacją, że kamienie nerkowe mogą zostać spowodowane piciem wody z kranu. Czy jest to prawda?

Zdecydowanie nie! Jest to kolejny z popularnych mitów. Twardość wody nie ma żadnego wpływu na pojawianie się kamicy nerkowej i jej ataków. Oznacza to, że mając problemy z kamieniami nerkowymi, można sięgać po wodę z kranu. To dobra wiadomość dla osób, które unikają zakupu wody w plastikowych butelkach – po wodę z kranu można sięgać w dowolnym momencie. Dodatkowo dystrybutory mogą delikatnie wpłynąć na zmianę smaku i polepszyć walory smakowe.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.