Jaka jest prawidłowa zawartość wody w organizmie?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, a także innych żyjących na Ziemi istot, niezbędna jest woda. Pokrywa ona aż 71% kuli ziemskiej, w postaci oceanów, mórz, rzek, jezior, wód gruntowych oraz innych. W dużej części znajduje się ona również w ciele człowieka. Ile powinna wynosić zawartość wody w organizmie ludzkim oraz od czego zależna jest jej ilość? Poznaj kluczową rolę wody i dowiedz się, dlaczego dlaczego regularne jej dostarczanie jest istotne!

Jaka jest rola wody w organizmie?

Raczej dla nikogo nie jest zaskoczeniem fakt, że woda pełni niezwykle istotną rolę w organizmie człowieka. Przede wszystkim ma ona wpływ na układ trawienny, przemianę materii oraz transport składników odżywczych. Dzięki niej w ciele człowieka zachodzą podstawowe procesy fizjologiczne, które umożliwiają mu zdrowe życie. Jest ona również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu – wspomaga proces myślenia, ułatwia koncentrację, a także wspiera pamięć.

Prawidłowa zawartość wody w organizmie ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie narządów wewnętrznych, ale i również wygląd zewnętrzny. Spożywanie ilości wody dostosowanej do płci, wieku oraz aktywności fizycznej może znacząco poprawić stan skóry – staje się ona rozświetlona, promienna, a także jędrna. Picie wody niesie za sobą naprawdę wiele korzyści – i to jak można zauważyć – nie tylko tych zdrowotnych. A od czego zależy zawartość wody w organizmie człowieka?

Od czego zależy zawartość wody w organizmie?

Woda potrzebna jest wszystkim – niezależnie od wieku, wagi, płci czy też pozostałych czynników. Każdy z organizmów potrzebuje jednak trochę inny jej procent, aby narządy funkcjonowały prawidłowo. Jakie są normy zawartości wody w organizmie? 

Woda w ciele człowieka znajduje się we wszystkich komórkach – zarówno w mózgu, krwi, stawach, sercu, kościach, a także wielu innych organach.  Zawartości wody w organizmie zależna jest od masy, wieku, a nawet płci. Dorosły człowiek składa się z wody w około 60% – szacuje się, że u kobiet procent ten wynosi pomiędzy 45-60%, natomiast u mężczyzn 50-65%. Największy procent wody zauważalny jest w ciele niemowląt – ich ciała składają się z wody w aż 70%. Wraz z wiekiem procent zapotrzebowania na wodę spada, jednak wcale nie oznacza to, że należy spożywać jej mniej – wręcz przeciwnie!

Widząc, jaka powinna być zawartość wody w organizmie, a także biorąc pod uwagę ile faktycznie jest jej w organizmie człowieka, można w prosty sposób zauważyć, że jest ona bardzo istotna, a także niezbędna do życia. Jej niedobór niesie za sobą negatywne konsekwencje dla organizmu, a poznanie ich może naprawdę bardzo zmotywować do regularnego nawadniania się.

Jak sprawdzić zawartość wody w organizmie?

Woda w organizmie człowieka nie jest zauważalna gołym okiem, stąd też trudno jest ocenić zawartość wody w organizmie konkretnej osoby. W celu dowiedzenia się, ile znajduje się jej w ciele, konieczny jest zakup wagi elektronicznej, która umożliwia analizę składu ciała.  Dzięki niej można na bieżąco obserwować zmiany, jakie zachodzą wewnątrz organizmu.

Organizm sam również potrafi upomnieć się o prawidłowe nawodnienie. Jeżeli zaczynasz odczuwać pragnienie, to jest to znak, że należy spożyć wodę. Warto to robić nie tylko w takich momentach, ale przede wszystkim regularnie. Nawet gdy nie chce Ci się pić, postaraj się sięgnąć po wodę w swojej ulubionej postaci. Szklanka lub butelka z wodą pod ręką, a nawet dostępne w niektórych placówkach dystrybutory do wody mogą sprawić, że z chęcią będziesz się nawadniać.

Dlaczego regularne nawadnianie jest ważne

Odwodnienie organizmu niesie za sobą wiele szkód. Przede wszystkim, człowiek w takim stanie ma problem z koncentracją, a także pamięcią. Zauważalny jest u niego znaczny spadek ciśnienia krwi. Mogą pojawić się u niego zmiany w stanie psychicznym, a w najgorszym przypadku może dojść do drgawek, a nawet utraty przytomności.

Wodę warto spożywać w ciągu dnia systematycznie. Dostarczanie jej częściej, ale w małych ilościach sprawia, że dociera ona do wszystkich komórek w organizmie, dzięki czemu w rezultacie funkcjonują one prawidłowo.

Należy zaznaczyć, że w celu utrzymania prawidłowej zawartość wody w organizmie konieczne jest spożywanie tego napoju w czystej postaci i w dowolnej formie, którą się lubi – ciepłej, zimnej, a nawet gazowanej. Należy unikać jednak słodzonych napojów, czy też sztucznych soków, których pełno jest na sklepowych półkach – zawierają one duże ilości cukru i nie nawadniają organizmu.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.