Jak poprawić jakość wody z sieci wodociągowej?

czy woda z kranu jest bezpieczna

Wiele osób poddaje w wątpliwość jakość wody, która pochodzi z sieci wodociągowej. Z tego też powodu unikają oni jej bezpośredniego spożywania i stosują filtry, które mają na celu jej oczyszczenie. Dlaczego jakość wody może być różna, w zależności od obszaru, na jakim się mieszka? Dowiedz się, jakie czynniki na to wpływają, a także jak poprawić jakość wody w domu i ograniczyć zakup płynów w butelkach!

Co wpływa na jakość wody do picia?

Choć woda z kranu wykorzystywana jest przez ludzi w życiu codziennym do wielu rzeczy, to niechętnie sięgają oni po szklankę wody, którą mieliby spożyć. Wodę z kranu stosuje się do podlewania kwiatów i roślin, mycia owoców i warzyw, a nawet podaje się ją zwierzętom. Co więc sprawia, że nie spożywa się jej bezpośrednio z kranu, choć na co dzień towarzyszy nam przez cały czas?

Wiele osób unika picia wody bezpośrednio z kranu, głównie z obawy o negatywne czynniki wpływające na jakość wody. W dawnych czasach zakażona przez bakterie woda mogła doprowadzić do zachorowania, a niekiedy i nawet śmierci ludzi, zamieszkujących dany obszar. Obecnie natomiast nie ma aż takich powodów do obaw, gdyż woda z systemów kanalizacyjnych jest bardzo dokładnie badana, a normy jej dotyczące stale się zmieniają, w taki sposób, by dążyć do udoskonalenia jej jakości. Jakie czynniki wpływające na jakość wody są brane pod uwagę podczas badania?

Woda z kranu badana jest zarówno pod kątem samemu wyglądu i zapachu, jak i również twardości, obecności bakterii oraz właściwości fizykochemicznych. Wszystkie te czynniki decydują o tym, czy woda nadaje się do dostarczenia użytkownikom.

Jaka jest jakość wody z sieci wodociągowej?

W 2021 roku długość sieci wodociągowej osiągnęła 13,4 tys. km, co oznacza, że z roku na rok coraz więcej polaków zyskuje dostęp do czystej wody. Każdy obszar kraju przyłączony jest do innej sieci wodociągowej, dlatego w zależności od danego miasta czy wsi, jakość wody może się minimalnie różnić.

Wbrew pozorom, jakość wody z sieci wodociągowej nie jest tak zła, jak mogłaby się wydawać. Dostarczana do gospodarstw domowych woda musi być odpowiednio przebadana – nie mogą znajdować się w niej zarazki lub substancje, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi, dlatego też nie powinno się mieć obaw co do jej jakości. Stan wody monitorowany jest co najmniej kilka razy dziennie, a raport dotyczący jej jakości jest na bieżąco aktualizowany. Woda z sieci kanalizacyjnej może ulec zmianie np. z powodu awarii, jednak dzięki stałemu monitorowaniu,  jest to natychmiast poddawane naprawie.

Jak sprawdzić jakość wody w kranie?

Wiele osób przed spożyciem wody z kranu zastanawia się, czy są jakieś sposoby, które pozwolą na sprawdzenie jej jakości. Odpowiedź brzmi tak. Pierwszym z nich jest przede wszystkim podstawowa ocena stanu wody, polegająca na sprawdzeniu jej koloru, zapachu, mętności, a także spienienia. Niepokojący zapach, a także mętny, brązowo-żółty kolor powinny być czynnikiem do zgłoszenia problemu do stacji uzdatniania wody. Taki płyn nie powinien być spożywany przez żadnego z domowników. Nie powinno się go również podawać zwierzętom.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie jakości wody, jest uzyskanie takich informacji ze strony sieci wodociągowej, która jest dostawcą wody na danym obszarze. Raport, w którym zawarte są informacje o stanie wody, powinien być jawny dla wszystkich osób zainteresowanych. W przypadku, gdy takich informacji nie ma na stronie, można udać się do dostawcy osobiście. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu wody z kranu można poddać ją również badaniu laboratoryjnemu. A jak poprawić jakość wody pitnej?

Jak poprawić jakość wody w domu? Sposoby na poprawę jakości wody do picia

Istnieje kilka sposobów na poprawę jakości wody pitnej w gospodarstwie domowym. Najczęściej wybieranym przez ludzi rozwiązaniem są dzbanki filtrujące lub domowe systemy filtrowania wody, dzięki którym stan wody ulega zmianie i można ją pić bez obaw.

Zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup elementów, których głównym zadaniem jest poprawa jakości wody. Należą do nich: baterie filtrujące wodę, a także systemy kranowe i dystrybutory wody. Te nowoczesne i wygodne w obsłudze urządzenia sprawiają, że wysokiej jakości wodę z kranu w dowolnej postaci, ma się zawsze pod ręką.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.