Jak ograniczyć zużycie plastiku w codziennym życiu?

woda w firmie jak płacić mniej

Plastik to tworzywo sztuczne, które otacza ludzi na każdym kroku – w gospodarstwach domowych, w sklepach, na ulicy. Materiał ten stosuje się do wykonania wielu opakowań i przedmiotów codziennego użytku, a całkowita rezygnacja z kupowania plastikowych produktów wydaje się być niemożliwa. W końcu można go spotkać praktycznie na każdym kroku. Z uwagi na dobro planety, warto znacznie ograniczyć jego zużycie. Dla wielu osób jest to trudne, dlatego poniższy wpis  w kilku prostych krokach wskaże, jak ograniczyć zużycie plastiku oraz jakie są korzyści tego działania.

Dlaczego warto ograniczyć zużycie plastiku w życiu codziennym?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że nadmiar plastiku, który otacza ludzi podczas codziennych czynności, jest aż tak szkodliwy dla planety. Już teraz w ocenie znajduje się ogromna ilość plastikowych odpadów, które stanowią zagrożenie nie tylko dla funkcjonujących w nich gatunków ryb, ale i również ludzi, a także zwierząt. Zmniejszenie zużycia plastiku przez człowieka ma pozytywny wpływ na faunę i florę, dlatego w dużej mierze właśnie z tego powodu warto ograniczyć jego stosowanie w życiu codziennym. Warto zaznaczyć, że tworzywo sztuczne, jakim jest plastik, potrafi rozkładać się nawet do 1000 lat, co stanowi bardzo długi okres czasu.

Plastik może mieć również negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Wiele opakowań zawiera bisfenol, który przenika do produktów spożywczych, a co za tym idzie, może zaszkodzić organizmowi ludzkiemu. To kolejny powód, który może przekonać do całkowitej rezygnacji bądź ograniczenia użycia plastiku. Działanie to nie jest jednak proste, z uwagi na ogrom produktów, wykonanych z tego materiału. Jak ograniczyć zużycie plastiku w życiu codziennym?

Jak ograniczyć zużycie plastiku? 6 Kroków

Ograniczenie zużycia plastiku może wydawać się skomplikowane, jeżeli codziennie napotyka się go na swojej drodze. Opakowania na produkty w sklepach, folie na kosmetykach, czy dostępne przy kasie reklamówki zakupowe i małe siatki na pieczywo, warzywa i owoce wcale nie ułatwiają tego zadania. Plastik ma się stale pod ręką. Jak ograniczyć zużycie plastiku, skoro jest on aż tak powszechny?

Tak naprawdę, wystarczy wyrobić sobie kilka prostych i nieskomplikowanych nawyków, które znacznie ułatwią życie bez plastikowych opakowań i produktów. Warto trzymać się poniższych kroków, a świat bez plastiku stanie się realną wizją! 

Własna torba na zakupy

Przy sklepowych kasach znajdują się plastikowe reklamówki, a ich cena zachęca do tego, aby je zakupić i spakować do nich pozyskane produkty. Lepszym wyborem jest jednak zakup wielorazowej siatki, która posłuży na długi okres czasu. Tego rodzaju materiałowa siatka jest przede wszystkim solidniejsza i bardziej wytrzymała od tej wykonanej z plastiku. Można zapakować do niej wiele artykułów spożywczych bez obaw o to, że się rozerwie. To pierwszy krok w drodze do życia z ograniczonym zużyciem plastiku.

Unikaj plastikowych słomek i zastawy stołowej

Zrezygnowanie z plastikowych słomek oraz zastawy stołowej i zastąpienie ich tymi papierowymi i nie jest w obecnych czasach trudne. Wszystko z uwagi na dyrektywę o zakazie używania jednorazowych plastików wprowadzoną w 2021 roku. Restauracje i sklepy musiały wycofać z użytku i sprzedaży jednorazowe produkty wykonane z plastiku, które rozkładały się przez długi okres czasu. W większości zastąpiono je biodegradowalnymi przedmiotami, zrobionymi z materiału, jakim jest papier. To kolejny duży krok w stronę ekologicznego życia.

Zrezygnuj z plastikowych butelek

Woda stanowi podstawę diety człowieka. Wiele osób sięga jednak po produkty, które są łatwo dostępne w sklepie. Na półkach, w większości znajduje się jednak woda butelkowana, której opakowanie może rozkładać się nawet kilkaset lat. W celu zrezygnowania z plastikowych butelek warto zaopatrzyć się w dzbanki filtrujące wodę lub dystrybutory wody, dzięki którym znacznie ograniczy się zużycie plastiku w życiu codziennym. Dzięki tym rozwiązaniom można otrzymać smaczną, świeżą wodę, która nie ma negatywnego wpływu na środowisko oraz zdrowie człowieka.

Unikaj owoców i warzyw zapakowanych w plastik

W sklepach często można natrafić na warzywa i owoce, które zapakowane są na plastikowych tackach. W celu ograniczenia zużycia plastiku należy zrezygnować z zakupu takich produktów i sięgać wyłącznie po owoce i warzywa “luzem”.

Dodatkowo, na zakupy warto nosić ze sobą nie tylko materiałową siatkę, ale i również mniejsze siateczki wykonane np. z firanki. Sprawdzą się one do pakowania owoców, warzyw, a nawet pieczywa, które znajdują się w sklepach “luzem”.

Ogranicz kupowanie ubrań z poliestru i plastikowych zabawek

Poliester to materiał wykonany z włókien syntetycznych, który również nie jest korzystny dla środowiska. Także zabawki plastikowe rozkładają się długi okres czasu, dlatego warto zastąpić je bardziej wytrzymałymi, wykonanymi z drewna.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.