Jak dbać o środowisko? Poradnik

W czasach, w których często mówi się o globalnym ociepleniu, które jest w dużej mierze spowodowane działalnością człowieka, wiele osób zastanawia się co można zrobić, by zapobiec zmianom klimatycznym. Jak się okazuje, już niewielkie kroki wystarczą, aby zmienić planetę na lepsze. Jak dbać o środowisko oraz jakie działania warto podjąć, aby zauważyć zmianę? Poniższy poradnik podpowie Ci, co możesz zrobić w tym kierunku!

Dlaczego wszyscy powinni dbać o środowisko?

Ludzie od bardzo dawna zamieszkują Ziemię – jest to jedyne miejsce do życia jakie znają. Niestety nie wszyscy z nich zdają sobie sprawę z tego, że za kilkaset lat to miejsce może już całkowicie nie nadawać się do zamieszkiwania przez człowieka. Warto spowolnić nadejście tego czasu i dowiedzieć się jak można dbać o środowisko.

Coraz więcej państw na świecie ma problem z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza, które negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Dodatkowo nierzadko pojawiają się informacje o pobiciu rekordu temperatur na świecie – zarówno tych niskich, jak i również wysokich, co jest szkodliwe dla wszystkich żyjących istot. Pożary, powodzie, trzęsienia ziemi –  wszystko to jest spowodowane działalnością człowieka oraz tym, że nie dba on o planetę.

Wskazane jest, aby zacząć dbać o środowisko nie tylko z uwagi na własny komfort, ale i z myślą o przyszłych pokoleniach, które będą zamieszkiwać planetę. Warto stworzyć dla nich miejsce pełne zieleni i czystego powietrza. Dowiedz się jak możemy dbać o środowisko i wspólnie je odmienić!

Zobacz jak zacząć dbać o środowisko!

Dbanie o środowisko nie jest wcale takie trudne, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Już wprowadzenie drobnych nawyków do swojego codziennego życia może naprawdę mocno wpłynąć na środowisko. Nie trzeba gwałtownych zmian, aby coś zmienić – z pewnością każdy człowiek, o ile tylko się postara, będzie w stanie wdrożyć poniższe elementy do swojego życia. Jak dbać o środowisko, aby cokolwiek zmienić?

Segreguj śmieci

Pierwszym krokiem, jaki można podjąć w celu zadbania o środowisko, jest segregacja śmieci. W Polsce selekcja odpadów jest obowiązkowa od 1 stycznia 2021 roku, dlatego każde gospodarstwo domowe koniecznie musi podjąć się tego działania – inaczej nałożona zostanie kara finansowa. W związku z tym obowiązkiem należy rozdzielać śmieci na pięć kategorii:

  • Tworzywa sztuczne i metale (kosz żółty);
  • Szkło (kosz zielony);
  • Papier (kosz niebieski);
  • Bio (kosz brązowy);
  • Odpady zmieszane (kosz czarny).

Segregacja odpadów nie kosztuje dużo, a posiada bardzo duży wpływ na środowisko. Dzięki selekcji, można ponownie wykorzystać niektóre surowce, przez co chroni się zasoby naturalne, w tym np. wodę. Ponadto zmniejsza się liczba wysypisk śmieci, a zwłaszcza tych, które występowały nielegalnie. Jak jeszcze można dbać o środowisko?

Oszczędzaj wodę

Woda stanowi niezbędne źródło do życia wszystkich istot i potrzebna jest nie tylko człowiekowi. Trudno jest wyobrazić sobie sytuację, w której dostęp do niej staje się ograniczony lub całkowicie zanika. W celu zadbania o środowisko bezwzględnie należy pomyśleć o oszczędzaniu wody – podczas mycia rąk lub zębów warto zakręcić kran, a zamiast napełniać całą wannę wodą, zdecydować się na szybki prysznic.

Pomóc w oszczędzaniu wody może również zmywarka – załadowana do pełna, wykorzysta zdecydowanie mniej wody, niż użyłby się jej do umycia wszystkich naczyń. Podobnie jest z pralką – ją również należy puścić w momencie, gdy jest pełna. Dzięki temu oszczędza się nie tylko wodę, ale i również prąd oraz pieniądze.

Sposobów na oszczędzanie wody jest naprawdę wiele i trudno jest wymienić wszystkie z nich! Staraj się nie marnować tego krystalicznego płynu, zbieraj deszczówkę i wykorzystuj ją np. do podlewania roślin. Dobre rozwiązanie stanowi również bateria filtrująca wodę, dzięki której momentalnie otrzymuje się wodę w dowolnej postaci.

Ogranicz zużycie prądu

Zastanawiasz się jak zacząć dbać o środowisko? Ograniczenie zużycia prądu to kolejny krok, na który warto się zdecydować. Coraz więcej urządzeń dostępnych na rynku – czy to pralek czy zmywarek, posiada tryb eko, który po uruchomieniu zużywa nie tylko znacznie mniej wody, ale i też energii.

W tym przypadku nie musisz od razu decydować się na podjęcie gwałtownych kroków. Zacznij od wyłączania sztucznego światła, gdy nie jest ono potrzebne, wymień żarówki na energooszczędne, a także wyłączaj z kontaktu urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz. Jeżeli wymieniasz sprzęty w domu, sięgaj po urządzenia o wysokiej klasie energetycznej.

Kupuj towary wielokrotnego użytku

Coraz więcej osób decyduje się na zakup towarów, określanych jako “wielokrotnego użytku”. W sklepach można zaobserwować osoby, które na zakupy przychodzą z własnymi materiałowymi torebkami i to do nich pakują zakupione produkty – to niewielki krok, którego może podjąć się każdy  człowiek.  Jak jeszcze można dbać o środowisko?

Ogranicz zakup plastikowych butelek z wodą i zdecyduj się na dystrybutory wody, które są dużo bardziej ekologiczne. Nie wspieraj konsumpcjonizmu – zamiast kupować góry nowych ubrań, wybierz się do Second Hand’u lub kup używane produkty i daj im drugie życie!

Jak dbać o środowisko? Zmień środek transportu na przyjazny środowisku!

Ostatnim już krokiem, którego warto się podjąć, aby wesprzeć środowisko jest zrezygnowanie z poruszania się środkami transportu, które negatywnie wpływają na planetę. Samochody stanowią główne źródło zanieczyszczeń, dlatego o ile to możliwe, decyduj  się na przejazd publicznymi środkami transportu. Pokonując niewielkie dystanse, idź pieszo – z pewnością wyjdzie Ci to na zdrowie!

Nie warto dłużej zastanawiać się jak zacząć dbać o środowisko, tylko po prostu zacząć działać, gdyż nie jest to  bardzo wymagające!

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.