Ile litrów wody dziennie powinno się wypijać?

Woda, nazywana niekiedy źródłem życia, jest niezbędna do przetrwania człowieka, a także innych żyjących istot ziemskich. Bez końca można wyliczać korzyści, jakie niesie za sobą jej spożywanie. Kluczem do sukcesu jest jednak dostarczanie wody w ilościach, które są potrzebne organizmowi do przetrwania oraz prawidłowego funkcjonowania. Dowiedz się, ile litrów wody trzeba pić dziennie, by nawodnić organizm!

Woda w diecie. Co daje picie wody?

Woda powinna stanowić jeden z najważniejszych płynów, jakie człowiek dostarcza swojemu organizmowi. Dodatkowo jest ona najistotniejszym elementem każdej diety. Słodkie napoje, które znajdują się w sklepach, nie zaspokoją pragnienia tak dobrze jak krystaliczna woda, a także nie zachęcą organizmu do prawidłowego funkcjonowania. Spożywanie wody we właściwej ilości niesie za sobą wiele korzyści, zarówno tych zdrowotnych, jak i również urodowych, a jej zalety można wymieniać praktycznie bez końca.

Poprzez nawodnienie organizmu, człowiek zyskuje energię niezbędną do życia. Poprawia się pamięć oraz koncentracja, reguluje się ciśnienie i temperatura ciała, a sam organizm szybciej oczyszcza się z toksyn. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu różnicę można zauważyć także w ciele – skóra staje się elastyczna i naprężona, a oznaki przesuszenia są znacznie zminimalizowane. Ile litrów wody pić dziennie, by zauważyć pozytywne efekty?

Ile litrów wody powinno się pić dziennie?

Kwestia tego, ile litrów wody powinien pić człowiek dziennie, jest bardzo indywidualna. Uwarunkowana jest ona przede wszystkim od takich czynników jak: płeć, waga, stan zdrowia, skład diety, a nawet tryb życia danej osoby.

Zapotrzebowanie na wodę można wyliczyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest założenie, że na 1 kg ciała, każda osoba potrzebuje spożyć 30 ml wody. Na podstawie tych wyliczeń można założyć, że dorosły mężczyzna potrzebuje dostarczyć swojemu organizmowi około 2500 ml wody, natomiast dorosła kobieta około 2000 ml wody dziennie. Kolejnym sposobem jest zastosowanie kalkulatora, który po podaniu niezbędnych informacji, samodzielnie oblicza indywidualne zapotrzebowanie na wodę. Wypijając podane ilości wody można mieć pewność, że przyniesie to wiele korzyści dla zdrowia. A ile litrów wody dziennie należy pić, jeżeli jest się dzieckiem?

Jaką ilość wody dziennie powinny pić dzieci?

Dzieci charakteryzują się tym, że posiadają w sobie bardzo duże zasoby energii, które w trakcie całego dnia, podczas nauki w szkole i zabawy z przyjaciółmi, są zużywane. Rodzice bardzo często zapominają o zdrowych nawykach i na drugie śniadanie dają słodycze, przekąski, słodzone napoje czy soki, które tylko z pozoru mogą wydawać się zdrowe. Nakłady cukru w tej postaci dostarczają energię, ale niestety nie na długo. Co zrobić, by dziecko było pełne energii przez cały dzień?

Kluczem do sukcesu jest krystaliczna woda, dostarczana w butelkach przez rodziców lub dystrybutory wody dla szkół. Dziecko zawsze powinno mieć pod ręką wodę, tak, by w każdej chwili mogło po nią sięgnąć. W końcu ich małe ciała również potrzebują dostarczenia odpowiedniej ilości wody! Ile litrów wody powinno się pić dziennie, będąc dzieckiem?

Niemowlęta powinny spożywać około 1 l wody dziennie, a wraz z wiekiem wartość ta stopniowo wzrasta. Starsze dzieci, których waga nie przekracza 10 kg, powinny dostarczać około 100 ml wody na 1 kg masy ciała. Po przekroczeniu 10 kg wartość ta wzrasta do 150 ml wody, natomiast po przekroczeniu 20 kg wynosi ona 170 ml na każdy kilogram masy ciała. Dziecko, które ukończyło 16 lat, powinno dostarczać swojemu organizmowi tyle wody, co i dorosła osoba.  Oprócz wody, warto zadbać o to, by w diecie dziecka znalazły się warzywa, owoce oraz inne płyny, jak np. zdrowe zupy.

Kiedy powinno się pić więcej wody?

Zostało już wspomniane, że to ile litrów wody pić dziennie, uwarunkowane jest od wielu czynników. Pierwszym z nich jest niewątpliwie klimat oraz pogoda. Podczas upałów organizm domaga się większych ilości wody, dlatego wychodząc w lecie z domu warto mieć ze sobą coś do picia, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

Więcej wody powinny również spożywać osoby o wysokiej aktywności fizycznej, kobiety w ciąży i podczas laktacji, a także osoby z objawami choroby. W takich przypadkach warto sięgać po kilka szklanek wody więcej, by organizm funkcjonował prawidłowo i usprawniał pracę narządów.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.