10 ciekawostek o wodzie, o których warto wiedzieć

Woda to najważniejszy płyn, który spożywany jest przez wszystkich ludzi, a także stworzenia na całym świecie. Oprócz tego, że stanowi on niezbędny czynnik do życia, jest on bardzo interesującym płynem, o którym warto wiedzieć kilka istotnych rzeczy. Poniżej znajdziesz ciekawostki o wodzie, które powinny Cię zainteresować i wzbogacić Twoją wiedzę w tym zakresie.  Serdecznie zapraszamy do lektury!

Fakty i ciekawostki o wodzie – co warto wiedzieć?

Woda stanowi cenne źródło życia, dlatego dobrze jest dowiedzieć się o niej coś więcej. Ile wody znajduje się na Ziemi, a ile w ciele człowieka? Jak dochodzi do zanieczyszczenia wód? Czy na księżycu jest woda? Poznaj najlepsze fakty i ciekawostki o wodzie, które dla Ciebie przygotowaliśmy!

22 marca – Światowy Dzień Wody

W kalendarzu znajduje się 365 dni, a praktycznie każdy z nich daje nam jakiś powód do świętowania. 22 marca akurat przypada Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony 22 grudnia 1992 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Rio de Janeiro. Skąd pomysł na specjalny dzień dla wody?

Głównym powodem, dla którego został ustanowiony Światowy Dzień Wody był fakt, że ogromna liczba ludzi nie posiada dostępu do czystej wody pitnej. Trudno jest sobie wyobrazić fakt, że wody pod tą postacią może kiedykolwiek zabraknąć – niestety z uwagi na kończące się jej zasoby, jest to jak najbardziej możliwe. Ten specjalny dzień powinien przypominać wszystkim ludziom, że woda jest niezwykle ważnym zasobem i należy robić wszystko, by ją oszczędzać i nie zanieczyszczać jej. 

ciekawostki o wodzie pitnej

Zasoby wodne na Ziemi

Bardzo interesującą ciekawostką o wodzie jest fakt, że pokrywa ona aż 71% powierzchni kuli ziemskiej. Na ten procent składają się wody z oceanów, mórz, lodowców, jezior, wód podziemnych, rzek, bagien, a nawet pary wodnej i opadów atmosferycznych. Niestety, aż ponad 96% wody stanowi woda słona, która nie nadaje się do wypicia przez człowieka oraz inne zwierzęta i organizmy, które zamieszkują Ziemię. Zaledwie 3% stanowi woda, która jest zdatna do picia. 

Człowiek składa się z wody

Woda pokrywa nie tylko ogromną część Ziemi, ale i również znajduje się ona w ciele człowieka. Na ciało kobiety składa się około 55% wody, mężczyzny około 65%, natomiast u niemowlaka wartość ta wynosi prawie aż 75%! Jest ona w praktycznie każdym organie – mózgu, nerkach, sercu, krwi, a nawet skórze, kościach i mięśniach. Z tego też powodu niezwykle ważne jest stałe nawadnianie swojego organizmu. 

Człowiek jako główna przyczyna zanieczyszczeń wód

Czwarty fakt o wodzie nie należy do najprzyjemniejszych. Pomimo, że woda jest źródłem życia ludzi na całym świecie, to właśnie człowiek jest główną przyczyną zanieczyszczenia wód oraz środowiska. Przemysł, rolnictwo, nieekologiczne zachowania – to wszystko prowadzi do skażenia wody, która nas otacza.

Woda na księżycu?

W 2020 roku pojawiły się informacje, że NASA odkryło wodę na księżycu i to nie w formie lodu, jak to miało miejsce dotychczas. Została ona znaleziona na powierzchni, która jest nasłoneczniona, co stanowi bardzo dobrą informację dla ludzi. W dalszych planach jest wysłanie robotów, które sprawdzą dostępność do niej. 

Najważniejsze ciekawostki o wodzie pitnej

Woda pitna pod dowolną postacią również jest niezwykle ważna dla ludzi, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej. Poznaj przygotowane przez nas unikalne ciekawostki o wodzie pitnej!

ciekawostki o wodzie

Woda gazowana – jak powstaje?

Woda pitna dostępna jest dla ludzi, występuje pod wieloma postaciami: mineralnej, stołowej, leczniczej, źródlanej, niegazowanej oraz gazowanej. Jak powstaje ta ostatnia? 

Poprzez dodanie do niej dwutlenku węgla! Dzięki temu otrzymuje się niezastąpiony smak, który uwielbiany jest przez wielu ludzi na świecie. Wodę w formie gazowanej, jak i również niegazowanej, można kupić w sklepach, jednak na popularności zyskują inne rozwiązania, które są dużo wygodniejsze. Należą do nich np. dystrybutory wody, dzięki którym otrzymuje się wodę pod dowolną postacią.

Woda to cenne źródło życia

Faktem jest, że woda jest niezbędnym składnikiem do życia. Odpowiednie nawodnienie organizmu sprawia, że wszystkie narządy funkcjonują prawidłowo. Wspomaga ona również regenerację, a także ma wpływ na urodę. Są to elementy, które bezwzględnie przemawiają za tym, że należy pamiętać o stałym nawadnianiu organizmu!

Jak długo człowiek może żyć bez wody?

Niezwykle ciekawe jest, że człowiek bez jedzenia może wytrzymać około 3 tygodnie, jednak bez wody czas ten wynosi zaledwie od 3 do 7 dni. Pokazuje to, że woda jest najważniejsza w życiu człowieka i nie jest on w stanie bez niej długo funkcjonować. 

Ograniczony dostęp do wody pitnej 

W obecnych czasach aż ponad 2 mld ludzi na świecie ma ograniczony dostęp do wody, która nadaje się do spożycia. Przewiduje się, że z roku na rok problem ten będzie się tylko pogłębiał. Dzieje się tak w dużej mierze przez zmiany klimatyczne, a także działania człowieka. 

Najdroższa woda na świecie

Woda dostępna w sklepach nie jest bardzo droga. Istnieje jednak woda, która wydobywana jest w Japonii z wyjątkowego źródła, znajdującego się poniżej pasma wulkanicznego. Mowa o Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani, za której butelkę 750 ml trzeba zapłacić aż 60 tys. dolarów! Trzeba przyznać, że jest to niemała kwota.

Nie wszystkie ciekawostki o wodzie są optymistyczne, jednak wiele z nich zachęca do oszczędzania tego cennego napoju, a także zadbania o całą planetę. Warto przemyśleć swoje zachowania i spróbować przekształcić je w bardziej ekologiczne.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.