Dlaczego warto zrezygnować z wody butelkowanej?

Żyjemy w świecie, który praktycznie z każdej strony otoczony jest plastikiem i tworzywami sztucznymi. Plastik potrafi rozkładać się przez wiele, wiele lat, a mimo tego w dalszym ciągu produkcja rzeczy wykonanych z plastiku i tworzyw sztucznych nie maleje. Dlaczego warto zrezygnować z wody butelkowanej w obecnym świecie? Jakie są alternatywny? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania z poniższego wpisu!

Dlaczego nie pić wody z butelki plastikowej?

Woda butelkowana jest powszechnym widokiem w większości sklepów. Zajmuje całe półki, co nie powinno dziwić, ponieważ wielu ludzi nie jest świadomych innych alternatyw i z tego też powodu tak chętnie po nią sięgają. Kupowanie wody w plastikowych butelkach niesie za sobą negatywne skutki, których wielu ludzi może nie być świadomych. Poznaj 5 powodów, dla których warto zrezygnować z wody butelkowanej w plastikowych opakowaniach.

1. Plastik rozkłada się nawet do 1000 lat

Używane plastikowe butelki są jednym z głównych źródeł odpadów, które trafiają na wysypiska śmieci lub zanieczyszczają środowisko, w tym rzeki, morza i oceany. Butelka plastikowa rozkłada się nawet do 450 lat, co oznacza, że każda butelka, jaką kiedykolwiek trzymaliśmy w ręce, pozostanie na świecie jeszcze przez wiele lat, zanieczyszczając środowisko. Ograniczając spożycie wody butelkowanej, można pomóc zmniejszyć ilość odpadów plastikowych, co w obecnych czasach jest bardzo istotne.

2. Ślad węglowy

Ślad węglowy butelek z wodą jest naprawdę ogromny. Choć może się wydawać, że butelki są niewielkie, więc nie powinny generować aż takich szkód, to jednak produkcja, transport i utylizacja plastikowych butelek generują emisję gazów cieplarnianych, które przyczyniają się do zmian klimatycznych. Warto więc zadbać o wprowadzenie bardziej ekologicznych praktyk w codziennym życiu, co może przynieść pozytywne efekty dla planety i przyszłych pokoleń.

3. Produkcja zużywa wodę

Problemem związanym z produkcją wody, który często jest pomijany, jest jej zużycie. Proces produkcji wody butelkowanej wymaga zużycia znacznych ilości wody — szacuje się, że do produkcji butelki o pojemności 1,5 litra konieczne jest zużycie około 3 litrów wody. To naprawdę ogromne ilości, czego w większości ludzie nie są świadomi.

4. Oszczędność pieniędzy

Kupowanie wody butelkowanej może okazać się kosztowne w dłuższej perspektywie. Chociaż cena pojedynczej butelki może wydawać się niewielka, systematyczne dokonywanie zakupów przekłada się na znaczne koszty roczne. Te wydatki, które początkowo mogą wydawać się nieznaczące, to mogą przyczynić się do obciążenia budżetu. Aby zmniejszyć koszty związane z zakupem wody butelkowanej, warto rozważyć alternatywy, takie jak picie wody z kranu (na przykład wyposażonego w baterie filtrujące) lub inwestycję w dystrybutory wody.

5. Szkodliwość plastiku

Plastikowe butelki wykonane z tworzyw sztucznych, zwłaszcza te wykonane z poliwęglanu, mogą uwalniać szkodliwe substancje chemiczne, takie jak bisfenol A (BPA) i ftalany. Te substancje mogą mieć negatywny wpływ na układ hormonalny i powodować problemy zdrowotne.

Co pić zamiast wody w butelce?

Istnieje wiele alternatyw, które są bardziej ekologiczne i zdrowsze, niż woda w plastikowej butelce. Na co można się zdecydować, aby nie szkodzić środowisku?

  • Woda w szklanej butelce — wybierając wodę pakowaną w szklane butelki, automatycznie unika się kontaktu z substancjami chemicznymi pochodzącymi z plastiku. Szklane butelki są wielokrotnego użytku i można je łatwo wyczyścić, co z kolei redukuje ilość odpadów.
  • Woda z kranu — woda w większości miast w Polsce spełnia standardy jakości i jest bezpieczna do picia. Korzystanie z wody z kranu jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć generowania odpadów plastikowych.
  • Woda z dystrybutora — to dogodna propozycja, która sprawia, że nie generuje się żadnych odpadów, które byłby szkodliwe dla środowiska. To doskonałe rozwiązanie w placówkach publicznych, miejscach pracy i szkołach.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.