Dlaczego woda morska nie nadaje się do picia?

Co dowiesz się z artykułu:

Woda to nie tylko cenny składnik niezbędny do życia, ale i również zasób, z którego można skorzystać w sposób rekreacyjny. Zdecydowanie większy procent powierzchni Ziemi pokrywa woda słona, która nie nadaje się do wypicia przez człowieka, a także inne stworzenia. Niektórzy ludzie, a w szczególności dzieci, podczas wakacyjnego pobytu nad wodą zastanawiają się, dlaczego nie wolno pić wody morskiej i co sprawia, że posiada ona słony smak. Odpowiedź na te, a także inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie. 

Woda słodka a woda morska – różnice

Wodę na kuli ziemskiej można podzielić na dwa rodzaje: wodę słodką oraz słoną wodę z mórz, oceanów. Jaka jest różnica pomiędzy wodą słodką a wodą morską?

Woda słodka pokrywa zaledwie kilka procent powierzchni Ziemi, dlatego z całą pewnością można stwierdzić, że jest to towar deficytowy. Warto sobie uświadomić, że w niektórych częściach świata jej brakuje i nie każdy ma do niej dostęp na co dzień. Najważniejsza różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami wód polega na tym, że woda słodka nadaje się do picia przez człowieka, a druga wręcz przeciwnie. Co ciekawe, woda słodka wcale nie ma słodkiego smaku – określana jest tak ze względu na niską zawartość soli, przez co jest ona przyswajalna przez organizm człowieka i go nawadnia. Czy istnieją jakiekolwiek organizmy, którym spożywanie wody morskiej nie zaszkodzi?

Kto może pić wodę słoną?

Zostało już wspomniane, że woda morska nie nadaje się do picia przez człowieka, a także wiele zwierząt. Czy są jednak stworzenia, którym to nie zaszkodzi? Odpowiedź brzmi tak!

Zwierzęta, dla których pozbycie się soli z organizmu to nie problem, mogą spożywać słoną wodę. Do takich zwierząt zalicza się np. foki czy wieloryby. Również inne stworzenia, jak ryby czy żółwie morskie, mogą dostarczać ją swojemu organizmowi.

Dlaczego nie można pić morskiej wody? 3 powody

Każdy dobrze wie, że woda morska nie nadaje się do tego, by ją spożywać. Dlaczego jednak tak się dzieje? Dlaczego właściwie woda morska nie nadaje się do picia? Poniżej znajdziesz 3 najważniejsze powody!

 

Woda morska zawiera sól

Płyn określany jako woda morska zawiera aż 10 razy więcej chlorku sodu niż woda słodka. Z uwagi właśnie na ten fakt, nie jest ona przyswajalna przez człowieka, a także wiele innych stworzeń, które żyją na Ziemi. Spożywana sól gromadzi się w organizmie, a jej pozbycie się jest możliwe wyłącznie dzięki wodzie zdatnej do picia, czyli wodzie słodkiej. W momencie, gdy odczuwasz pragnienie, sięgnięcie po wodę morską to najgorsza możliwa opcja, gdyż nie nawadnia organizmu, a wręcz przeciwnie – przyśpieszy proces jego odwadniania, a pragnienie będzie dużo bardziej odczuwalne. 

Słona woda jest niedobra w smaku

Ten argument zna chyba każdy, kto kiedykolwiek próbował wody morskiej. Z uwagi na dużą zawartość soli w wodzie morskiej, jej słony smak jest bardzo odczuwalny przez kubki smakowe człowieka. Nikt na co dzień nie miałby raczej ochoty, by ją spożywać.

Woda z mórz i oceanów jest zanieczyszczona

Na wakacjach bardzo często trzeba zwracać uwagę dzieciom, aby pod żadnym pozorem nie próbowały napić się słonej wody i to nie tylko ze względu na jej smak. Woda z mórz i oceanów jest zanieczyszczona, zarówno przez kursujące po nich statki i łodzie, jak i również kąpiących się ludzi, a także śmieci wrzucane do wód. Znajdują się tam również szkodliwe substancje, a także bakterie, które mogą doprowadzić do choroby. 

Co może się stać po wypiciu wody morskiej?

Samo spróbowanie słonej wody nie doprowadzi do niczego złego. Problem pojawia się w momencie, gdy znacznie przekroczy się jej dozwoloną ilość. Człowiek musiałby wypić co najmniej kilka litrów takiej wody, aby odczuć tego skutki. Do czego może doprowadzić wypicie za dużej ilości słonej wody?

Nadmiar chlorku sodu, który znajduje się w wodzie morskiej, może prowadzić do odwodnienia z uwagi na problemy z wydaleniem soli przez organizm człowieka. W najgorszym wypadku może doprowadzić do zaburzeń rytmu serca, a niekiedy i nawet śpiączki. 

Naukowcy wciąż pracują nad tym, aby zamienić wodę morską w napój, który jest zdatny do picia i przyswajalny przez człowieka, a nowe technologie bardzo mogą w tym pomóc. Mamy nadzieję, że nasz wpis rozjaśnił Ci kwestię tego dlaczego nie można pić morskiej wody. Dla osób szukających nowych rozwiązań polecamy dystrybutory filtrujące do wody, a także systemy kranowe.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.