Woda z kranu – czy jest zdrowa? Czy można ją pić?

Woda to cenne źródło życia, które znajduje się nie tylko na Ziemi, ale i również w organizmie człowieka, a także innych żywych istot. To składnik, który jest niezbędny do funkcjonowania organizmu. Wodę pitną można pozyskać ze sklepów, jednakże płynie ona także w kranach. Część ludzi decyduje się na spożywanie jej właśnie bezpośrednio z tego źródła. Czy woda z kranu jest zdrowa? Co zawiera? Kiedy lepiej zrezygnować z jej spożywania? Odpowiedzi na te i szereg innych pytań poznasz z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Czy woda z kranu jest zdrowa?

Woda z kranu ma zarówno swoich zwolenników, jak i również przeciwników. Faktem jest jednak to, że odpowiedź na pytanie, czy woda z kranu jest zdrowa, jest twierdząca. Woda z kranu, o ile tylko jest czysta i nie wzbudza żadnych podejrzeń, jest zdrowa, a jej spożywanie niesie za sobą wiele korzyści dla organizmu. Co więc zawiera woda z kranu?

Co zawiera woda z kranu?

Woda z kranu zawiera bardzo dużo cennych składników i minerałów. Należą do nich między innymi: wapń, magnez, fosfor, sód, siarkę, miedź, czy nawet potas. Wszystkie te składniki mają pozytywny wpływ na organizm — wspomagają pracę narządów i wpływają na ich kondycję. Kiedy jednak należy unikać wody z kranu?

Kiedy lepiej nie spożywać wody z kranu?

Czasem może się zdarzyć, że woda z kranu ulegnie zanieczyszczeniu bądź zgromadzą się w niej bakterie. Nie należy się martwić, ponieważ stan wody w wodociągach monitorowany jest na okrągło. Oznacza to, że gdy tylko dojdzie do jej zanieczyszczenia, natychmiast zostanie podane to do informacji publicznej. Po czym poznać, że woda została zanieczyszczona?

Jeżeli woda z kranu nie jest przeźroczysta i krystaliczna, tylko posiada zabarwienie w żółtym, brązowym lub czerwonym kolorze, oznacza to, że nie nadaje się do spożycia. Wątpliwości może budzić także jej dziwny zapach. W takich wypadkach nie można pić wody bezpośrednio z kranu, filtrować jej, czy nawet gotować w czajniku — nawet po poddaniu obróbce termicznej, będzie ona niebezpieczna dla zdrowia. Spożycie takiej wody może prowadzić do wymiotów, biegunek lub innych problemów.

Czy w Polsce można pić wodę z kranu?

W Polsce jakość wody jest naprawdę bardzo dobra. Zawiera ona wiele cennych składników i minerałów, dlatego też na terenie całego kraju można spożywać ją bezpośrednio z kranu. Najwięcej minerałów zawiera woda z krakowskich wodociągów oraz tych, znajdujących się w pobliżu morza.

 

Jaka woda lepsza — z kranu czy z butelki?

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, czy woda z kranu jest zdrowa, jednakże co jest lepsze — woda butelkowana, czy właśnie ta z kranu? Tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Woda z kranu, nawet ta filtrowana, ma jednak lepszy wpływ na środowisko — dzięki niej nie trzeba zużywać plastikowych butelek, które rozkładają się przez naprawdę bardzo długi okres czasu.

Czy warto filtrować wodę z kranu?

Nie każdy lubi smak wody z kranu. Dodatkowo nie wszystkim wydaje się ona bezpieczna. W takim wypadku warto przefiltrować ją przed spożyciem. Taka woda nie traci wszystkich swoich właściwości i jest równie zdrowa, a także dobra. Co można zastosować do procesu filtracji?

Jak filtrować wodę z kranu w domu?

Wodę z kranu można filtrować na kilka sposobów. Pierwszym pomysłem jest zakup dzbanka filtrującego lub butelki z filtrem węglowym. Świetnie sprawdzają się również baterie filtrujące wodę, które podłącza się do systemu kranowego — dzięki nim czystą, przefiltrowaną wodę w dowolnej postaci można otrzymać zawsze wtedy, gdy ma się na to ochotę.

Czy woda z kranu nawadnia organizm?

Każda woda, niezależnie od tego, czy pochodzi z dystrybutora wody, butelki, czy też kranu, nawadnia organizm. Istotne jest jednak to, aby dostarczać swojemu organizmowi jej odpowiednie ilości. Co to oznacza?

Kobiety powinny spożywać od 2 do 2,5 litrów wody dziennie, natomiast mężczyźni 3 litry. Jest to zależne od płci, wieku, aktywności fizycznej, a nawet temperatury panującej na zewnątrz. Odwodnienie organizmu niesie za sobą wiele negatywnych skutków, dlatego też koniecznie trzeba zadbać o regularne spożywanie wody.

Mamy nadzieję, że nasz wpis pomógł Ci w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, czy woda z kranu jest zdrowa oraz szereg innych pytań!

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.