Czy woda może się przeterminować?

Woda to nieodłączny element diety wszystkich ludzi, w tym dorosłych, dzieci i osób starszych. W zależności od wieku, stopnia aktywności fizycznej czy stanu zdrowia, każdy powinien spożywać trochę inne jej ilości w ciągu dnia. W tym celu zwykle sięga się po wodę, pozyskiwaną ze sklepu. Choć na jej zakrętkach widoczna jest data ważności tego produktu, to czy tak naprawdę może się on zepsuć? Czy spożywanie wody, której termin przydatności minął, może nieść za sobą negatywne skutki dla zdrowia? Czy woda może się przeterminować? Poznaj odpowiedzi na te pytania, czytając poniższy wpis.

Czy woda może się przeterminować?

Woda wydaje się być produktem spożywczym, który nie może ulec zepsuciu. W końcu nie posiada ona związków, które narażone są na możliwość przeterminowania. Na każdej sklepowej, plastikowej butelce umieszczana jest jednak data ważności, informująca o końcowej dacie możliwości spożycia tego krystalicznego napoju. Z uwagi na ten fakt, wiele osób zastanawia się, czy woda się psuje, a jeżeli nie, to w jakim celu na butelce umieszczony jest termin zdatności do spożycia?

O czym informuje data ważności na butelce?

Każdy produkt spożywczy, który został dopuszczony do sprzedaży, posiada na opakowaniu datę ważności, informującą, w jakim okresie produkt jest zdatny do spożycia. Nie inaczej jest w przypadku wody – czy to mineralnej, gazowanej czy niegazowanej. Każdy rodzaj wody również taką datę posiada na swoim opakowaniu. O czym to informuje?

Data ważności nie dotyczy samej wody, a opakowania, w jakim jest ona przechowywana. Na półkach sklepowych rzadko można natrafić na wodę w butelce szklanej – zdecydowanie popularniejszym zjawiskiem jest umieszczenie jej w butelkach plastikowych. Udowodniono, że plastik jest bezpiecznym materiałem do przechowywania płynów, jednak jedynie przez konkretny okres czasu. Wraz z upływem czasu to tworzywo sztuczne zaczyna uwalniać szkodliwe dla ludzi związki, w tym antymon, aldehyd mrówkowy oraz inne substancje, których człowiek nie powinien spożywać.

Czy woda w butelce może się zepsuć?

Odpowiadając na pytanie, czy woda mineralna się psuje, można jasno stwierdzić, że nie, jednak nie oznacza to, że po upływie terminu przydatności można ją bez obaw spożywać. Sama woda mineralna nie uległa zepsuciu, aczkolwiek nie jest ona zdatna do wypicia z uwagi na fakt, że opakowanie mogło zmienić jej skład i sprawić, że przyniesie ona negatywne skutki dla zdrowia człowieka.

Warto również zaznaczyć, że nieprawidłowe przechowywanie wody mineralnej może mieć wpływ na skrócenie terminu ważności tego napoju. Plastikowe butelki z wodą warto przechowywać w temperaturze pokojowej. Zarówno za wysokie, jak i za niskie temperatury sprawiają, że proces uwalniania się szkodliwych substancji z politereftalanu etylenu jest dużo szybszy, a woda jest zdatna do picia w krótszym okresie czasu. Warto trzymać ją również z daleka od różnorodnych środków chemicznych i preparatów czystości – materiał, jakim jest plastik, jest lekko przepuszczalny, dlatego szkodliwe substancje mogą przedostać się do krystalicznego napoju. Czy woda się psuje?

Choć sama woda się nie psuje, to bardzo często można zauważyć różnicę w jej smaku, która jest odczuwalna, gdy napój za długo stoi poza opakowaniem. Nawet woda w szklance, pozostawiona na jeden dzień, może posiadać inny smak. Z tego też powodu, warto dostarczać swojemu organizmowi świeżą wodę codziennie.

Czy woda w szklanej butelce może się zepsuć?

Szkło nie uwalnia szkodliwych związków wraz z upływem czasu, dlatego też jest to dużo lepsza opcja, niż napój dostarczany w plastikowych opakowaniach. Jest to polecane rozwiązanie dla osób, które boją się, że plastik może zaszkodzić ich zdrowiu. Szkło jest również bardziej ekologicznym opakowaniem, niż plastik. Niestety w sklepach nie ma za wiele produktów, przechowywanych w tej formie.

Świeża woda na co dzień – jak ją pozyskać?

Rezygnacja z wody w plastikowych butelkach to nie tylko dobry krok dla zdrowia, ale i również natury. Osoby, które chcą mieć świeżą wodę w ciągu dnia, powinny zdecydować się na dzbanki filtrujące lub skuteczniejsze rozwiązania, jakimi są dystrybutory wody lub systemy kranowe.  Urządzenia te stanowią doskonały wybór do placówek publicznych, biur, a nawet szkół. Dostęp do świeżej wody powinien być przywilejem dla każdego. Dystrybutory i inne urządzenia sprawiają, że woda w dowolnej formie możliwa jest do pozyskania w zasięgu ręki. Dzięki temu rozwiązaniu znacznie minimalizuje się również zużycie plastiku, co jest dodatkową korzyścią.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.