Co to jest węgiel aktywny i jaką rolę pełni w filtracji?

Od kilku lat na popularności zyskuje filtrowana woda. To alternatywa dla plastikowych butelek, które znajdują się na półkach w dosłownie każdym mniejszym i większym sklepie. Coraz większa popularność tego rodzaju wody wynika w dużej mierze z chęci zadbania o środowisko — woda pozyskiwana w procesie filtracji zastępuje wodę butelkowaną, przez co nie kupuje się jej aż tak często, a tym samym wspiera się środowisko i postępuje bardziej ekologicznie. Jak wygląda proces filtracji wody? Co daje filtracja przez węgiel aktywny? Odpowiedzi na te, a także szereg innych pytań, poznasz z poniższego wpisu. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Co dowiesz się z artykułu:

Co to jest węgiel aktywny?

Węgiel aktywny to substancja, która posiada szerokie zastosowanie w procesie filtracji. Wytwarzany jest on głównie z węgla i drewna, jednak nie tylko. Można go pozyskać również z łupin orzecha kokosowego — w takich wypadkach posiada on najlepszą wydajność. Węgiel aktywny sprzedawany jest w postaci granulatu lub bloków węglowych. Jak działa węgiel aktywny do filtracji wody?

Co daje filtracja przez węgiel aktywny?

Węgiel aktywny bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem wszelkich zanieczyszczeń, przykrych zapachów, a nawet złego smaku. Z tego też powodu stosuje się go filtrowania wody.

Zastosowanie węgla aktywnego w procesie filtracji wody niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim, dzięki temu procesowi, otrzymuje się lepszej jakości wodę, która jest czystsza, smaczniejsza, a także nie posiada zapachu. Taką wodę można spożywać bez żadnych obaw. 

węgiel aktywny do filtracji wody

Jak wygląda proces filtracji wody?

W procesie filtracji wody dochodzi do eliminacji wszelkich znajdujących się w niej zanieczyszczeń. Zawarty w filtrze węgiel aktywny wychwytuje szkodliwe dla zdrowia cząsteczki, które wpływają na czystość wody, a następnie je pochłania. Dzięki temu w rezultacie otrzymuje się wodę pozbawioną szkodliwych substancji i chemikaliów, jak na przykład chlor oraz jego pochodne, pestycydy, herbicydy, fosforan, a nawet mikroplastik oraz inne. Tym samym polepsza jej smak, barwę, a także zapach. Co jeszcze jest w stanie usunąć filtr z węglem aktywnym?

Czy filtr węglowy usuwa bakterie?

Filtr węglowy dobrze radzi sobie z usunięciem zanieczyszczeń i związków chemicznych, jednak zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku usuwania bakterii. Jeżeli chodzi o bakterie, to są to mikroorganizmy, których nie da się pozbyć poprzez proces filtracji. Podobnie jest również z wirusami.

Jeżeli z kranu leci woda o wątpliwym zapachu, a także brązowym, pomarańczowym lub jakimkolwiek innym kolorze, nie należy jej spożywać, nawet po poddaniu procesowi filtracji. Jakakolwiek odmienna postać wody z kranu sugeruje problemy z wodociągami, dlatego trzeba poczekać, aż jej stan wróci do normy.

Czy filtr węglowy usuwa kamień?

Jak już zostało wspomniane, filtr węglowy usuwa chlor, a także jego pochodne. Substancje te są głównym powodem powstawania kamienia. Eliminacja wyżej wspomnianych związków chemicznych sprawia, że woda jest miękka, a co za tym idzie, w urządzeniu nie odkłada się kamień. Jak można zauważyć, filtr węglowy nie tylko wpływa na jakość wody, ale i również skutecznie radzi sobie z problemami, takimi jak kamień.

węgiel aktywny zastosowanie w filtracji wody

Jak długo działa filtr węglowy?

Czas działania filtra węglowego jest w dużej mierze zależny od częstotliwości użytkowania, a także rodzaju zanieczyszczeń, z jakimi filtr musi się uporać. Okres działania filtra węglowego wynosi około 3-6 miesięcy. Przez ten czas można z niego skorzystać ze świadomością, że będzie poprawiał jakość wody z kranu.

Czy wodą z filtra węglowego jest zdrowa?

Stosowanie filtra węglowego jest w pełni bezpieczne dla zdrowia, dlatego też bez obaw można spożywać wodę, która została poddana procesowi filtracji. Woda ta nie zaszkodzi, a wręcz będzie zdrowsza, ponieważ węgiel aktywny zawarty w filtrze pozbawi ją szkodliwych związków chemicznych. 

W jaki jeszcze sposób uzyskać czystą i zdrową wodę?

Wodę, która została poddana filtracji, można uzyskać dzięki urządzeniom, jakimi są dystrybutory wody, baterie filtrujące czy też zintegrowane systemy Zip Tap. Urządzenia te podłącza się do sieci wodociągowej. Woda, zanim będzie zdatna do spożycia, ulega procesowi filtracji, a także oczyszczania. Ogromnym plusem tego rodzaju sprzętów jest nie tylko czystość wody, ale i również to, że otrzymuje się wodę pod dowolną postacią — zarówno zimną, ciepłą, jak i nawet gazowaną. To wygodny i intuicyjny sprzęt dla osób, ceniących sobie smaczną wodę. 

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.