Ciśnieniowy ekspres do kawy czy na kapsułki? Które urządzenie wybrać do firmy?

Pobudzająca kawa z ekspresu ciśnieniowego to stały, poranny rytuał w wielu biurach. Pracownicy doceniają darmowy, aromatyczny napój w pracy, z czego zdają sobie sprawę ich pracodawcy, coraz częściej inwestując w firmowe maszyny do kawy. Nie każdy z nich wie jednak, na jaki model postawić i czym kierować się przy doborze. Alternatywy zwykle są dwie: na kawę ziarnistą lub na kapsułki. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz słabsze strony. Sprawdź, jakie kryteria stosować przy wyborze!


Jaki ekspres do kawy będzie najlepszy?

Przed zakupem warto sobie zadać kilka pytań, które pomogą w wyborze odpowiedniego urządzenia. Ułatwią one decyzję, czy postawić na ekspres na ziarna czy może automat do kawy na kapsułki. Powinieneś rozważyć m.in. takie kwestie:

 1. Jaką kawę najbardziej lubisz i najczęściej chcesz pić?
 2. Jak dużo masz przestrzeni w pomieszczeniu, w którym postawisz sprzęt?
 3. Jaki jest budżet przeznaczony na ten cel?
 4. Czy będzie on używany często i masowo, czy raczej rzadko przez kilku użytkowników?


Kluczowe parametry urządzenia

Decyzja o tym, czy kupić ekspres na ziarna, czy na kapsułki wiąże się też z parametrami urządzeń. W przypadku modeli pierwszego typu należy sprawdzić ciśnienie. Im jest ono większe, tym mniejszy kontakt kawy z wodą i wyraźniejszy smak. Moc maszyny natomiast wpływa na szybkość wykonania napoju. Gdy potrzebny jest ekspres do kawy np. dla dużej firmy, zwróć uwagę na pojemność, żeby wiedzieć, ile filiżanek jesteś w stanie zrobić za jednym razem. Istotne mogą też być funkcje dodatkowe jak spieniacz do mleka.


Ekspres do kawy na kapsułki

Pierwszym rozwiązaniem, często rozważanym ze względu na niskie koszty zakupu, jest ekspres do kawy na kapsułki. Taki sprzęt doskonale sprawdza się w domach i wszędzie tam, gdzie zapotrzebowanie na kawę nie przekracza kilku – kilkunastu filiżanek dziennie. Będzie to więc dobry wybór do mniejszych biur, zatrudniających paru pracowników. Jak tego typu rozwiązania spisują się w większych przedsiębiorstwach?


Zalety modeli kapsułkowych

Niekwestionowaną korzyścią z zakupu takiego urządzenia będzie łatwość przygotowania napoju. Wystarczy umieścić wybraną kapsułkę w odpowiednim miejscu, nacisnąć przycisk i kawa „robi się” sama. Na korzyść ekspresów na kapsułki przemawia również niski koszt samego sprzętu, wynoszący zwykle kilkaset złotych. Argumentem „za” jest też ogromny wybór kawowych kapsułek, pozwalający przygotowywać najróżniejsze rodzaje naparu.


Wady urządzeń na kapsułki

Niestety, tego rodzaju sprzęty są mało wydajne, dlatego raczej nie sprawdzą się w większych firmach. Choć cena samego ekspresu jest niska, wydatki na kawę znacząco podniosą łączny koszt eksploatacji. Kosztująca ok. 2 zł kapsułka pozwala na zaparzenie tylko jednej filiżanki naparu. Przy dużej liczbie pracowników użytkowanie urządzenia będzie bardzo drogie. Dokonując wyboru między maszyną ciśnieniową a modelem na kapsułki, warto też wziąć pod uwagę smak przygotowywanego napoju. W urządzeniach drugiego typu użytkownicy muszą korzystać z kompozycji przygotowanych przez producenta. To właśnie wytwórca dostarcza kapsułki, które są przeznaczone do danego modelu. Są to zwykle zmielone ziarna z dodatkami np. sproszkowanego mleka. Po upływie czasu tracą swoje pierwotne właściwości. Filiżanka kawy z takiego automatu nigdy nie dorówna smakowi tej z dobrego ekspresu na ziarna.


Ekspres ciśnieniowy na kawę ziarnistą

Alternatywą dla niewielkich ekspresów na kapsułki, są ciśnieniowe maszyny do kawy na ziarna. Są one przede wszystkim bardziej wydajne i pozwalają obsłużyć większą liczbę pracowników w krótszym okresie. W warunkach biurowych, gdzie często pracuje się pod presją czasu, jest to bardzo istotne. Szczególnie godne polecenia są modele automatyczne, pozwalające na zaparzenie kawy (a często dwóch naraz) jednym przyciskiem.


Zalety ekspresu do kawy ziarnistej

Nie od dziś wiadomo, że ciśnieniowe ekspresy na kawę ziarnistą najlepiej sprawdzają się wszędzie tam, gdzie po gorący napój ustawiają się długie kolejki. Do najważniejszych korzyści z wyboru takiego urządzenia zaliczyć można m.in.:

 • prostą obsługę, niewymagającą zaawansowanych umiejętności,
 • doskonałą wydajność, pozwalająca szybko przygotować kawę na szkolenie lub konferencję,
 • możliwość parzenia rozmaitych gatunków naparów oraz innych napojów,
 • doskonały smak, uzyskiwany dzięki automatycznemu dozowaniu odpowiedniej ilości produktu,
 • możliwość parzenia świeżo zmielonych ziaren – dotyczy modeli ze wbudowanym młynkiem żarnowym,
 • elegancki wygląd i podkreślenie prestiżu firmy,
 • niskie koszty eksploatacji, sprowadzające się do uzupełniania zapasów kawy.


Jakie są wady ekspresów na ziarna?

Dla wielu przedsiębiorców głównym (i często jedynym) minusem tego typu rozwiązań jest wysoka cena – markowe, zautomatyzowane modele to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Jednak biorąc pod uwagę bogatą gamę zalet oraz możliwość zaliczenia wydatku do kosztów prowadzonej działalności, ciśnieniowy ekspres na kawę w ziarnach wydaje się rozsądną inwestycją – także w wizerunek firmy.


Jak działa takie urządzenie?

Jak wspomniano, ekspres na ziarna to najlepsze rozwiązanie. Pobiera on wodę, podgrzewa w specjalnym podgrzewaczu zwanym termoblokiem lub bojlerem. Następnie wypuszcza wodę pod ciśnieniem, która przenika przez zmielone ziarna umiejscowione na kolbie. Cały proces jest nazywany ekstrakcją. Najpopularniejszym produktem z takiego urządzenia pozostaje espresso. Każdy odczuje, że to niepowtarzalny smak możliwy do osiągnięcia tylko w automacie na ziarna.


Ekspres ciśnieniowy nie musi być drogi!

Chcąc wyposażyć biuro w profesjonalną maszynę, nie trzeba już ponosić dużego, jednorazowego kosztu, który mocno obciąży budżet przedsiębiorstwa. Ciekawą propozycją jest wynajem modelu ciśnieniowego na ziarna, w zamian za stałą miesięczną ratę, która również staje się kosztem podatkowym. Dla przedsiębiorstw z ograniczonym budżetem to zdecydowanie najkorzystniejszy sposób na pozyskanie wysokiej klasy sprzętu bez konieczności wydawania kilku tysięcy złotych naraz. Łatwość przygotowania oraz unikatowy smak kawy z ekspresu ciśnieniowego z pewnością przekonają każdego niezdecydowanego o słuszności takiej inwestycji.

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Jakie będzie przeznaczenie produktu?

Wybierz jedną z poniższy opcji

Zapytaj o produkt

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Skontakuj się z nami

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Zamów bezpłatną wycenę

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.